Globala_sasilsana

Nosaukums: No leduslaikmeta līdz globālajai sasilšanai.
Autors: Ojārs Āboltiņš
Izdevniecība: LU Akadēmiskais apgāds
Gads: 2010
LPP: 127

Par grāmatu-
Grāmatā aprakstīta un skaidrota kā ledāju darbība veidojusi mūsu vidi, kā veidojusies jūra un upes un kādi ir iemesli globālajai sasilšanai un cik liela loma šajā procesā ir cilvēkam.

Pamazām jāizlasa arī grāmatu izstādē paņemtās grāmatas un šoreiz kārta profesora Āboltiņa grāmatai ”No ledus laikmeta līdz globālajai sasilšanai”. Tēma neapšaubāmi interesanta un aktuāla. Un milzīgs pluss šai grāmatai ir tas, ka varu 100% uzticēties tur rakstītajam. Nav tā kā citās tāda veida grāmatās, kur īsti nav ticība ne autoram, ne tulkotājam (ja tāds piedalās) un gala beigās var sanākt lasīt pavisam ko nepareizu.

Te laikam lielāks nopelns ir tas, ka studējot ģeogrāfos, profesors jau ar pirmajām lekcijām bija autoritāte. Nevarētu teikt, ka ģeoloģija bija mans mīļākais priekšmets, bet nenoliedzami daudz kas tika uzzināts un prātā paturēts. Arī lauku prakse Taurenē bija atcerēšanās vērta.

Bet nu atpakaļ pie grāmatas.

Grāmatā ir deviņas nodaļas, kurās lielākoties aplūkota ledāja tēma- kas ir segledāji?; kā notika ledāju uzvirzīšanās?; par ledāja atkāpšanos; u.c.

Protams, tiek skarts arī sasilšanas jautājums. Un to, manuprāt, būtu veselīgi izlasīt ikvienam- gan tiem, kuri šausmās vaimanā par šo globālo sasilšanu, gan tiem, kuri ar šausmām tos klausa.

Grāmatai otrs nosaukums ir – Dabas vides pagātne un tagadne Latvijā. Un paralēli globālu jautājumu aplūkošanai, liela vērība tiek pievērsta Latvijai- gan ar piemēriem, gan attēliem (to ir daudz- tabulas, fotogrāfijas, shēmas).

Īstenībā, man te gribētos izvilkt veselu gūzmu ar citātiem, paskaidrojumiem, pierādījumiem un …un… vēl visa kā. Arī grāmatas priekšvārds ir pelnījis īpašu vērību. Bet bail, ka aizraušos un izplūdīšu žāvājoši garā aprakstā.

Pilnīgi un noteikti es ieteiktu izlasīt šo grāmatu visiem, kuriem ir kāda doma vai jautājums par globālo sasilšanu, Latvijas reljefa veidošanos, dažādu procesu cikliskumu, Baltijas jūras veidošanos, utt. Jā, arī tiem, kuri par visām varītēm grib savienot Baltijas jūru ar Melno jūru un atjaunot Staburagu.

Noderīga, interesanta (un ne tikai ģeogrāfiem), pamācoša un visādi citādi pozitīvi vērtējama grāmata.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.