Nosaukums: Nerūsējošā tērauda žurka.
Autors: Harijs Harisons.
Izdevējs: Gulbis
Gads: 1994
LPP: 271

Par grāmatu
Džeims Bolivārs di Gīzs ir slīpēts un ļoti veikls avantūrists- viņš spēj uz jebkuras planētas veikt vispārdrošākās laupīšanas un dokumentu viltošanu. Viņu neviens nespēj ne noķert, ne arī atpazīt, jo viņš maina ne tikai dokumentus, bet arī izskatu. Līdz vienā brīdī kāds izrādās par viņu pārāks. Un šis kāds ir Speckorpuss ar savu izcilo vadītāju. Bet tā vietā, lai di Gīzu apcietinātu un ieliktu cietumā, viņam piedāvā darbu Speckorpusā.
Di Gīzs piekrīt un jau pavisam drīz viņam ir jānotver vēl izveicīgāks ļaundaris par viņu.

Grāmata ir kārtīgs deviņdesmito gadu produkts- ar jocīgiem vākiem, kļūdām tekstā, plānu un cauri spīdošu papīru un vēl pie viena izrādās ir arī pirātiska. Pilna buķete!

Bet grāmata paliek grāmata- lai arī teksts ir zagts un gramatiski nedaudz līks, tāpat savs lasītprieks tiek. Šajā grāmatā ir apkopoti divi stāsti (no kopumā septiņiem) par di Gīza piedzīvojumiem kosmosā- ”Nerūsējošā tērauda žurka” un ”Nerūsējošā tērauda žurkas atriebība”. Nezinu kādu secību tie ieņem stāstu sērijā, bet varētu būt pirmie divi.

Par žurkām dēvē tādus kā di Gīzs- ārpus sabiedrības, likumiem un aizliegumiem. Paši sev saimnieki un likumi. Un tā kā sabiedrība nu dzīvo dažādās tērauda un dzelzsbetona ēkās, tad arī žurkas sevi sauc par nerūsējošā tērauda žurkām.

Bet grāmatas galvenais varonis ilgi nepabija žurkas ādā- jau pašā sākumā viņu noķēra un ievirzīja labo spēku pusē. Protams, viņš savus stiķus un niķus neatmeta pilnībā, bet uz viņa izdarībām skatījās caur pirkstiem. Kā nekā viņš bija izcils sava aroda meistars- spēja izpildīt teju jebkuru uzdevumu un dzīvs atgriezties mājās. Un te viņam palīdzēja ne tikai meistarība, bet arī kādu reizi nostrādāja veiksme.

Abās daļās viņam bija svarīgi uzdevumi- bīstami un ļoti vajadzīgi visu planētu drošībai. Un abās viņam izdevās veikt uzdevumus. Tiesa, bija pamatīgi jānopūlas gan, lai tos veiktu, gan paliktu dzīvs.
Abi darbi ir interesanti un ļoti dinamiski- ne mirkli nebija atpūta vai mierīga sēdēšana un pļāpāšana. Notikumi dzina notikumus un lasītājam, protams, atlika vien baudīt skriešanu, lidošanu, šaušanu un dažādas spiegu spēlītes.

Protams, ne viss bija spīdoši- kā jau minēju, bija drukas kļūdas un vēl dažas poligrāfiskas nepilnības. Arī tulkotāja nav. Notikumos ar autors dažviet piegāja pārāk primitīvi, it kā baidītos izplūst pārāk garā tekstā, tāpēc pēkšņi norāva stopkrānu un izlīdzējās ar galvenā varoņa nebeidzamo ģenialitāti fiksi iedodot viņam spēju atrisināt bezcerīgu situāciju. Un atrisināja ar. Vienkārša un droša pieeja.

Droši vien bērnībā man šī grāmata labāk būtu gājusi pie sirds, bet neko sliktu neteikšu arī Karlsona vecumā- patika autora rokraksts un, lai arī vide pārāk pušķota netika, sajūtas bija kosmiski labas.

Grāmatas vērtējums: 7/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.