Nosaukums: Mušu valdnieks
Autors: Viljams Goldings
Izdevniecība: Liesma
Gads: 1987
Lappuses: 175

Par grāmatu-

Lidmašīnas katastrofas rezultātā uz neapdzīvotas salas nonāk grupiņa ar pirmskolas un skolas vecuma zēniem. Neviens pieaugušais, kas mācītu, pavēlētu, norādītu, neviens pats… Bet zēni nolemj paši radīt savu civilizēto sabiedrību, ar saviem likumiem un hierarhiju.

Šī grāmata manā grāmatplauktā jau atrodas ļoti ilgu laiku- tā tur gulēja aizmirsta un nezlasīta jau kopš agras jaunības, jo man tā īsti neieinteresēja. Neatceros vairs īsti precīzi, bet liekas, ka pie vainas bija sērija ”Piedzīvojumi.Fantastika.Ceļojumi” sērija, kuru vietējā bibliotēkā kāri lasīju vienu grāmatu pēc otras un līdz ar to neatlika laika kaut kādai tur grāmatai par puišeļiem uz vientuļas salas. Neatlika, līdz nesenai šiverēšanai un kārtošanai grāmatu plauktā- ieraudzīju ”Mušu valdnieku” un galvā atausa kaut kur lasītas/dzirdētas labas atsauksmes par šo darbu. Nospriedu, ka šī grāmata man ir jāizlasa un jāpaskatās par ko tad tur tik labas atsauksmes tika dotas.

Jau ar pirmajām padsmit lappusēm es sapratu par ko grāmatas autoram Viljamam Goldingam tika piešķirta Nobela prēmija- lasītais tā aizrāva, ka atraušanās no grāmatas bija gandrīz neiespējama. Nezinu kāds man būtu viedoklis tajos jaunības gados, ja es šo grāmatu būtu izlasījis, bet viens ir skaidrs- šī grāmata būs viena no tām, kura tiks lasīta atkārtoti. Vai tas būs pēc gada, diviem vai vairāk, to es nemāku sacīt, bet tā tiks lasīta vēlreiz. Noteikti.

Ja kāds jautā- ”Kas gan var būt tik interesants puišeļu rotaļās uz neapdzīvotas salas?”, tad varu pačukstēt priekšā, ka tie nav parasti puišeļi. Un tā nav parasta sala. Puišeļos un viņu darbībā var saskatīt tādu kā mūsdienu sabiedrības minimodeli, kurā lielākie un stiprākie varu paņem savās rokās uzreiz. Bez prasīšanas un jautāšanas, jo galvenais ir rags. Tāpat var novērot šīs sabiedrības spēju dēļ sīkumiem sašķelties, par varas dekoratīvo nozīmi, aiz kuras stāv neievērojamais, bet prātīgais Ruksis, par ieciklēšanos uz ko vienu, nemaz nepadomājot par tā lietderīgumu, par to, ka sabiedrība neapdomīgi un lielākoties muļķīgi iznīcina savu salu/Zemi. Par sabiedrības vienaldzību….

Ja šī grāmata jums ir pieejama, tad nešaubieties- droši ķeraties klāt un varu teikt, ka pēc izlasīšanas varēsiet to droši pievienot labāko grāmatu saraksta augšgalam.
Ja nav pieejama, tad nebēdājiet- Zvaigzne ABC šo grāmatu ir izdevusi atkārtoti (meklēt šeit)

Šīs, kā arī citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.