Nosaukums: Mums neredzamā gaisma
Autors: Entonijs Dors
Izdevniecība: Zvaigzne
Gads: 2016
LPP: 544

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017

Anthony Doerr– All The Light We Cannot See .,2014.
Tulkojums latviešu valodā- Māra Poļakova

Par grāmatu-
Merīlora Leblanka ir akla un viņa kopā ar savu tēvu dzīvo Parīzē netālu no Nacionālā dabaszinību muzeja, kur tēvs strādā par atslēgu meistaru. Karam sākoties Merīlora ar tēvu dodas prom no Parīzes uz Senmalo. Viņiem muzeja direktors uzticējis lielu dārgumu.
Verners Fennigs ir bārenis, kurš dzīvo Vācijā blakus ogļu raktuvei. Zēna gaišais prāts un spēja remontēt radioaparātus un dažādas tehniskas lietas tiek pamanīta un sākoties karam viņam uztic atrast pretošanās kustības slepenos raidītājus.
Tuvu pie kara beigām Verners saņem uzdevumu doties uz Senmalo un atrast kādu raidītāju.

Lēnā garā esmu ticis arī līdz Vecāku žūrijas pēdējai grāmatai. Milzīgs prieks, ka tieši šī grāmata palika ”saldajā ēdienā”- burvīgs darbs, kas ar uzviju aizslaucīja prom iepriekšējās krāmatas atstātās mieles.

Merīlora sešu gadu vecumā kļuva akla, bet viņas tēvs, Nacionālā dabaszinātņu muzeja atslēgu meistars, nepadevās un rūpējās, lai meita justos labi- ņēma viņu līdzi uz darbu, kur viņa varēja izglītoties, pirka viņai grāmatas braila rakstā un izveidoja miniatūru pilsētiņas modeli, lai viņa labāk iegaumētu apkārtni un spētu tajā orientēties.
Sākoties karam un Francijas okupācijai, Merīlora ar savu tēvu dodas prom no Parīzes uz Senmalo, nelielu pilsētu okeāna krastā, ar svarīgu uzdevumu no muzeja direktora- viņiem ir jāpaslēpj vērtīgākais un noslēpumainākais muzeja eksponāts.
Ogļraču pilsētiņā Vācijā, kādā bāreņu namā dzīvo Verners. Tiklīdz viņam paliks piecpadsmit gadu, tā Verneram būs jāstrādā raktuvēs. Bet tiek pamanīta zēna apķērība un spēja darboties un remontēt tehniskas lietas. Īpaši radioaparātus. Viņš tiek prestižā skolā no kuras tiek nosūtīts uz fronti- viņam jāmeklē pretinieku radiopārraides un jāatrod vieta no kurienes tās tiek raidītas.
Kādu dienu viņš saņem uzdevumu ierasties Senmalo apkārtnē, lai atklātu kādu raidītāju, kurš būtiski ietekmē vācu nocietinājumu līniju. Parasti šajās pārraidēs pēc šifrētās informācijas nosaukšanas atskan kāda noslēpumaina mūzika.

Tās piecsimt lappuses paskrēja nemanot un grāmatas apjomu varēja just tikai to stiepjot līdzi- viegli un aizrautīgi lasot īsās nodaļas bija iespējams līdzjust gan notikumiem Francijā, gan Vācijā. Nepaspēji lāgā pamirkšķināt acis, kā esi no viena varoņa ticis pie cita. Laikam te arī tika iedota tā sajūta, ka lasās ātri un īsajās nodaļās nepaspēj noķert miegaināku stadiju.

Autoram izdevās apbrīnojami spilgti un trāpīgi parādīt gan apkārtni, gan personāžus. Mazās pilsētiņas šaurās ielas, partizānu likvidētās mājas, bāreņu patversme, Leblanka nams,… pilnīgi viss uzburas acu priekšā pats no sevis. Laikam visi personāži tika pie gana plašiem aprakstiem- gan galvenie, gan mazāk galvenie. Tam visam klāt varoņu iekšējā pasaule, dvēseļu stāvoklis, noskaņojums un domas, un arī grāmatas beigas, kas veidoja tādu izcilu buķeti, ka pēc izlasīšanas nav vēlēšanās aizvērt vākus, lai vēl kādu brīdi varētu pabūt tajā pasaulē.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.