Nosaukums: Kad gos smei
Autors: Heli Lāksonena
Izdevniecība: Mansards
Gads: 2012
LPP: 141

Par grāmatu
Populārās Somijas dzejnieces dzejoļu krājums, kurā ietverti viņas dzejoļi no dažādiem dzejoļu krājumiem jau kopš 2000.gada. Atdzejojis Guntars Godiņš, kuram par šo darbu piešķirta Latvijas Literatūras gada balva tulkojumu kategorijā.


Neatceros kad un kur piemo reizi dzirdēju par Heli Lāksonenu (Heli Laaksonen), bet jau tad biju nolēmis, ka man šo grāmatu vajag plauktā. Tiesa gan, meklēšana beidzās nesekmīgi. Arī grāmatu izstādē nepaveicās. Tā nu paliku gribot.
Līdz nesen pamanīju bibliotēkā bērnu nodaļā gan Jelgava 94, gan Kad gos smei. Kamēr pēdējā pašam nav plauktā, paņēmu abas.

Ja man pašam jānoformulē atbilde uz jautājumu- kādas tev ir attiecības ar dzeju? Tad es tā īsti nemaz nevarētu atbildēt. Jā, sanāk palasīt. Jā, dažreiz sanāk arī dzeju uztvert.

Šoreiz jāsaka, ka sanāca gan palasīt, gan uztvert. Vismaz pēc izlasīšanas bija tā feinā sajūta, ka esi izlasījis ļoti labu un interesantu grāmatu.

Ne mirkli netraucēja jocīgā izruna, aprautās galotnes, pazudušie burti un viss pārējais, kas piederas pie Lāksonenas rakstītā un Godiņa tulkotā.
Nav nojausma kā vispār to visu var iztulkot, jo pati Lāksonena raksta dienvidrietumu somu valodas dialektā, bet Godiņš to visu pārtulkoja izmantojot Vidzemes lībiskā dialekta iezīmes. Katrā ziņā rezultāts, manuprāt, ir spīdošs.

Bija doma, ka jānopublicē labākam ieskatam daži dzejoļi. Mēģināju jau lasot salikt starp lapām mazas lapiņas, bet gala beigās to mazo lapiņu sanāca tik daudz, ka vienkāršāk būtu ielikt visu grāmatu.
Tāpēc paliku pie viena dzejoļa:

Kad laiks nepaiet

Mēs ar gov skatās teļļuk.
Tas skumst pec māt un es pec tēv,
mēs ab diu
liks kamina ugun,
nogrūdis snieg no jumt,
no trepēm nodouzis led.

Mēs grib sasniegt apnikum pasouls rekord,
bet tad būs pārak skumig,
un es liek gov mašina
un laiž,
lielveikal mašinplaci uzvelk roķen un tais soulit.

Un oi! Kā man patik, kad gos smei.

Joprojām paliek spēkā doma, ka man šo grāmatu vajag plauktā. Tā, lai varu pats pārlasīt, bērnam iedot palasīt un citiem parādīt.

[xrr rating=10/10 imageset=tiny_star label=”Grāmatas vērtējums:”]

Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.