Nosaukums: Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili.
Autors: Andris Kolbergs
Izdevniecība: Liesma
Gads: 1983
LPP: 223

Par grāmatu-
Daudzstāvu mājas pagalmā tiek nošauts fotogrāfs Rūdolfs Dimda. Lai arī milicijas izmeklētājiem vairums no kaimiņiem un kolēģiem stāstīja, ka Dimda bija vienkāršs un ienaidnieku viņam nebija, pamazām uzpeld dažādas detaļas, kuras parāda neviennozīmīgo Dimdas attieksmi pret apkārtējiem.

Šī gada lasāmajā sarakstā nolēmu izveidot apakšsarakstu ar grāmatām, kuras iedvesmoja kinocilvēkus veidot filmas. Pagaidām sev varu sist uz pleca- no saraksta izlasīju divas grāmatas (šo un Nakts ”Mežāžos”) un abas ir ļoti labas.

Šajā gadījumā plusiņš sanāca vēl pie tā, ka mana atmiņa nedaudz sprunguļoja riteņos un sen, sen redzētā filma jaucās kopā ar ”Kad bremzes netur” un vēl visu laiku biju pārliecināts, ka vainīgais ir Alvja Hermaņa tēlotais Kārlis. Tā arī lasīju un iztēlojos, kamēr pienāca grāmatas beigas un …. un iznākums bija mazliet savādāks kā filmā. Līdz ar to sanāca tāds kā pozitīvs pārsteigums.

Rūdolfs Dimda un Kārlis Valders dzīvo vienā komunālā dzīvoklī. Rūdolfs ir fotogrāfs un mednieks, bet Kārlis apstrādā dzintarus. Lai arī Kārlis ir invalīds un viņam nākas pārvietoties ratiņkrēslā, Rūdolfs viņu ņem līdzi uz medībām. Gan tāpēc, ka abiem dzīvokļa kaimiņiem ir labas attiecības, gan arī tāpēc, ka Rūdolfam vajag palīgu, lai izgatavotu bildi fotokonkursam. Vienā šādā medību reizē Rūdolfs paņem līdzi Mudīti. Un medības ir veiksmīgas- tiek nošauts mežakuilis un Mudīte tiek pierunāta fotosesijai.
Pēc dažām dienām kāds ar medību bisi nogalina Rūdolfu viņa paša nama pagalmā.

Gandrīz vai varētu teikt, ka grāmata ir sadalīta tādās kā divās daļās, kuras mijas viena pēc otras. Pirmā ir kā tekošo notikumu izklāsts un otrā- grāmatā tām ir viens nosaukums- ”Krimināllietā nefiksēti notikumi”. Un šajos nefiksētos notikumos tiek attēloti dažādi gadījumi un notikumi, kas bija pirms. Un tad lasītājs pats var arī secināt- kāpēc?

Man, pēc pirmo nodaļu mijošanās, likās, ka lasīšana būs saraustīta un vēl atklāsies visādas detaļas, kas drīz vien atklās visas kārtis un tālāko grāmatu pārvērtīs par neinteresantu lietas kopsavilkumu. Nekā! Viss bija tik perfekti nomērīts kā aptiekā- ne mirkli netiek pateikts kaut kas par daudz un ne mirkli neliekas, ka visu esi uzminējis. Protams, te lielā mērā nostrādāja mana pieturēšanās pie filmas scenārija (tā nevajag darīt), bet arī bez [maldīgām] priekšzināšanām te ir pietiekami daudz līkloču, kur pazaudēt pēdas un ļaut autoram meistarīgi novadīt izmeklēšanu līdz galam.

Ļoti labs detektīvs, kuru ieteiktu gan žanra cienītājiem, gan vienkārši labas literatūras mīlotājiem.

Grāmatas vērtējums: 9/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.