Nosaukums: Baltu dievestības pamati.
Autors: Valdis Celms.
Izdevniecība: Lauku Avīze
Gads: 2016
LPP: 278

Par grāmatu-
Latvijas Dievturu sadraudzes garīgā vadītāja grāmata par baltu dievībām, latvju dainām un dievturību.

Tā kā man jau sen urdīja doma, ka būtu derīgi izlasīt kādu plašāku rakstu par vietējiem dieviem, tad Valda Celma grāmata ”Baltu dievestības pamati” nāca kā sengaidīta dāvana.
Godīgi sakot, nebija īsti skaidrs, ko no šādas grāmatas gaidīt. Reliģija kā nekā ir slidena tēma- viegli var no ceļa nokāpt grāvī un tālāk pa to uz purvu.
Šoreiz (paldies baltu dievībām) purva nebija. Bija gan šādas tādas mazāk piederošas lietas, bet nu visu pēc kārtas.

Grāmata, pēc īsa ievada, iepazīstina ar dievturību un visu dievību plejādi- sākot ar Dievu, Pērkonu un beidzot ar Velnu un viņa māti. Apraksti par katru ir gana izsmeļoši un vēl pasvītroti ar dainām. Varbūt varēja dažus jautājumus aplūkot izvērstāk, lai būtu vairāk informācijas un mazāk pārprotami viens vai otrs citāts.
Citātu te netrūka- gan no dievturu autoritātēm, gan periodikas, gan enciklopēdijas. Kopumā tas viss atstāja labi pārdomātu un pasniegtu viedokļu kopumu un nebija jādomā tikai par autora subjektīvo skatījumu. Tā kā var teikt, ka laba grāmata baltu dievību pamatu apgūšanai, kur par labu uzskates materiālu kalpo tautasdziesmu piemēri.
Vispār, pēc tāda izglītojošas lekcijas par vienu vai otru dievestību, uz dainām var palūkoties jau ar pavisam citu redzējumu. Tas ir milzīgs pluss!

Beigās par tām mazākpiederošajām lietām.
Īsti nebija skaidrs kāpēc gan vajadzēja vienā grāmatā likt kopā informāciju latviešu un lietuviešu valodā. Ja līdzekļu taupīšanas nolūkos, tad taupījums nez vai dēvējams par izdevušos. Ja ar domu parādīt abu tautu vienojošos elementus, tad gribētos teikt, ka vienā valodā to varētu uztvert vieglāk. Te gan es uzreiz piebildīšu- tas ir tikai no manām sajūtām. Varbūt citiem būs interesanti aplūkot un salīdzināt tekstu abās valodās. Man traucēja, jo nemitīgi bija jāpārbauda vai es leišu teksta pusē nepalaižu garām kādu zīmējumu, ornamentu vai piebildi.

Kopumā esmu ļoti apmierināts ar iegūto informāciju un paldies autoram par viņa ieguldīto darbu. Ceru, ka šī grāmata ar laiku tiks pie smagāka un pamatīgāka turpinājuma. Es noteikti piesakos uz lasīšanu.

Grāmatas vērtējums: 8/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.