analfabete

Nosaukums: Analfabēte, kas prata rēķināt.
Autors: Jūnass Jūnasons
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2014
LPP: 447

Par grāmatu-
Nombeko piedzima DĀR un jau no mazotnes strādāja par ateju smēlēju. Pamazām iemācījās rēķināt un tika nozīmēta par ateju smēlēju priekšnieci. Reiz viņai nejauši uzbrauca inženiera Vesthuizena vadītā automašīna. Nejaušas sakritības rezultātā šis pats inženieris bija valsts galvenais atombumbas taisītājs. Tā Nombeko nejauši kļuva par atombumbas gatavošanas galveno personu (neoficāli protams), jo inženieris bija ne tikai dumjš, bet arī dzērājs.

Tālāk jaušu un nejaušu notikumu rezultātā Nombeko ar visu atombumbu nonāca Zviedrijā, kur satikās ar dvīņiem Holgeriem, kuri oficiāli bija tikai viena persona, premjerministru, karali, pašpasludinātu grāfieni, diviem Mossad aģentiem un Ķīnas Tautas republikas prezidentu.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Jūnass Jūnasons- Analfabēte, kas prata rēķināt.

Kamēr es gaidu savu rindas kārtu bibliotēkā pie iepriekšējā Jūnasona darba Sirmgalvis, kas izkāpa pa logu un pazuda eksemplāra, tikmēr varu izbaudīt jaunāko viņa darbu Analfabēte, kas prata rēķināt.

Tā kā biju noskatījies Simtgadnieka ekranizāciju un lasījis atsauksmes, tad bija skaidrs, ko man gaidīt no Analfabētes. Tā teikt- biju sagatavojies uz nepārtrauktu komisku situāciju un neticamu notikumu virkni. Un saņēmu ar. Pēc pilnas programmas.

Varbūt ar to pārlieko kārtējo-reizi-viss-aiziet-šķērsām autors mazliet arī pārsālīja, bet rezultātā no lāsītprieka nekas nezuda. Bija interesanti sekot gan Nombeko dzīvei DĀR ar atombumbu un glupu inženieri, gan monarhu gāzt alkstošam zviedram ar vienu oficiālu un otru nereģistrētu dvīni. Un diviem piečakarētiem Mossad aģentiem. Un Zviedrijas karali, kurš kauj vistas. Un… vispār jau apbrīnojama ir autora spēja noturēt to jucekli daudzmaz taisnu un ar loģisku (cik nu loģisks var būt, ja idioti apkārt netrūkst) notikumu ķēdīti.
Jā, bija reizes, kad prasījās tiem sliktajiem piebremzēt savu darbošanos, lai varētu kaut kas aiziet arī kā normāliem ļautiņiem. Bet, tad tas būtu pavisam cits stāsts. Tad tas nebūtu stāsts par Nombeko un viņas lieko atombumbu. Tad tas nebūtu viens traks skrējiens caur vēsturiskiem faktiem, kas nedaudz apaudzēti ar izdomu, ar pilnīgi neprātīgiem personāžiem. Galu galā- interesē taču vai tā bumba sprāgs un kas atradīsies tajā 58 kilometru rāduisā?

Kā jau minēju- Analfabēte labi izklaidēja. Tādā viegli gaisīgā noskaņā un pilna ar iekšēju smaidu. Un galvenais- nemazināja vēlmi izlasīt arī simtgadnieku.

Grāmatas vērtējums: 8/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.