Nosaukums: Aizdevums- sudrabs, laupījums- zelts
Autors: Katarina Ingelmane-Sundberja
Izdevniecība: Lauku Avīze
Gads: 2015
LPP: 302

Catharina Ingelman-Sundberg- Låna är silver, råna är guld., 2014.
Tulkojums latviešu valodā- Dace Andžāne

Par grāmatu-
Pensionāru līga no likumsargiem slēpjas ārzemēs. Bet ilgi nesanāk tur būt, jo jau pēc kārtējās veiksmīgās zādzības, viņi izlemj atgriezties dzimtenē. Tiesa- ar viltotiem dokumentiem. Iegādājušies senatnīgu namu ārpilsētā, viņi cer ar salaupīto naudu mierīgi organizēt palīdzību dažādiem aprūpes namiem. Tikai viss neiet tik gludi- te pazūd nauda, te kaimiņos izrādās motobanda, te vēl jauna zādzība jāorganizē.

Pēc pirmās grāmatas par nebēdnīgajiem un zaglīgajiem večukiem likās, ka būtu prātīgi uzreiz arī turpināt ar šo- otro daļu. Bet iekšējā balss teica, ka varētu būt par daudz šo večuku, tāpēc nolēmu pa vidu izlasīt citas grāmatas, lai sanāktu kādas pārmaiņas.

Pensionāru līga ar Martu priekšgalā, nolemj veikt pārdrošu laupīšanu kazino. Un, kā parasti- nevienam nenāk ne prātā aizdomās turēt večukus. Un vēl tā negaidītā veiksme ar zagtajiem dimantiem. Šos gan viņi nezaga, bet nejauši piesavinājās no citiem zagļiem. Tāpēc viņi bija spiesti doties atpakaļ uz dzimteni. Nevar jokot ar citu bandu.
Iegādājušies ārpilsētā senatnīgu namu, viņi organizē dažādu palīdzību veco ļaužu namiem, policistu pensijas fondam, kultūras pasākumiem. Liekas, ka viss ir normalizējies un pensionāru līgai beidzot būs miers. Diemžēl dzīvē viss nenotiek kā plānots. Īpaši jau večukiem. Te izrādās, ka pazudusi visa pārskaitītā palīdzības nauda, te viņu kaimiņi izrādās motociklistu banda, te viņus apzog. Arī briljanti pazuduši. Nauda vairs nav un nu laiks plānot jaunu zādzību. Varbūt pat vairākas. Pie reizes jāpārmāca arī sliktie.

Kopumā jāsaka, ka nekas diži savādāks kā pirmajā grāmatā nebija. Varbūt vienīgi tā sajūta, ka kaut kas ir par daudz un tajā pat laikā kaut kas pietrūka, te bija grāmatas sākumā. Atšķirībā no pirmās grāmatas, kurai tas pārsālījums izlīda beigu cēlienā. Šoreiz bija labāk- ar mierīgu un brīžam haotisku sākumu, beigās jau bija piezadzies lasīšanas azarts- kā tad vecīšiem izdosies visu samudžināt tā, lai kaza dzīva, vilks paēdis un policisti liek mieru.
Kopumā jāsaka, ka tikpat nebēdnīgs un vecišķi jestrs lasāmgabals kā pirmā grāmata. Un jā- var droši arī lasīt vienu pēc otras. Un varbūt pat labāk ir tā darīt.

Grāmatas vērtējums: 7/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.