451 grāds pēc Fārenheita

Nosaukums: 451 grāds pēc Fārenheita.
Autors: Rejs Bredberijs
Izdevniecība: Zinātne
Gads: 1975
LPP: 170
Sērija: Fantastikas pasaulē

Ray Bradbury
Fahrenheit 451
1953
Tulkojums latviešu valodā- Inese Veide


Par grāmatu-
Pēc kariem un nedienām cilvēki dzīvo laimīgu dzīvi. Viņiem ir darbs, viņiem ir televīzijas ekrāni pa visu sienu. Ja labi pelnīsi, tad būs pat pa visām četrām sienām. Noziedzniekus tvarsta mehāniski suņi un cilvēki var dzīvot droši un bez uztraukumiem. Ja vien nelasa grāmatas. Ja vien mājās netur grāmatu. Tad pie viņiem ieradīsies dedzinātāji. Un ja dedzinātāji atradīs kaut vienu grāmatu, tad nodedzinās visu māju. Visu, līdz pamatiem. Jo lasīt grāmatas ir noziegums.

Citātbildes aplūkojamas šeit- #lasu451F.

Pamazām arī es aizkrāsoju savus lasīšanas baltos caurumus, kuri citiem jau sen kā aizkrāsoti un pārkrāsoti vismaz pāris reizes. Bet- kas lēni nāk, tas labi nāk. Šoreiz tiešām tā var teikt, jo, vismaz man ir tāda sajūta, ka Reja Bredberija ”451 grāds pēc Fārenheita” ir atnācis man pašā laikā. Var jau būt, ka arī padsmit gadus atpakaļ es tāpat sacītu, bet… šoreiz ir tieši tā kā ir un ir pat ļoti labi.

Grāmata ir par vārdā nenosauktu nākotni, kur cilvēki dzīvo ugunsdrošās mājās , kas no ārpuses pārklātas ar ugunsdrošu materiālu. Vēro televīziju milzīgos ekrānos pa visām istabas sienām un milzīgā skaļumā dzīvo visam līdzi- seriāliem, reklāmām, ziņu pārraidēm. Un var pat par nelielu samaksu pasūtīt, lai seriāla varoņi ”iepītu” arī tevi savās sarunās un tā vairotu klātbūtnes efektu. Jo viņi ir tavi īstie draugi. Tava īstā ģimene. Tava īstā dzīve.
Gadījumā, ja neesi pie televizora, tad vari lietot uz ausīm liekamos gliemežvākus, kas visu informāciju grūdīs tevī ejot uz darbu, ēdot vai guļot. Un nebūs jāklausās kaimiņos, rados, draugos vai sevī…
Lai gan kaimiņus vienmēr der paturēt acīs, jo tad varbūt tieši tu būsi tas, kas paziņos dedzinātājiem par to, ka kaimiņu mājās kāds lasa. Vai vismaz viņu mājā ir grāmatas. Kaut vai viena pati grāmata.
Tad atsteigsies dedzinātāji un nodedzinās visu māju. Un nav svarīgi vai policija iepriekš būs savākusi mājas iemītniekus par šo noziegumu vai nē. Nodedzinās līdz pamatiem.

Gajs Montegs ir šāds dedzinātājs. Viņš jau vairākus gadus veic savu darbu un ir ar to apmierināts. Viņam mājās ir sieva, kas mūždien klausās savus ausu gliemežvākus. Viņam ir televīzija pa trijām istabas sienām un drīz būs arī ceturtajai sienai ekrāns. Viss ir tieši tā kā jābūt. Laikam.
Tas ”laikam” viņu nomoka kopš nejaušas tikšanās ar septiņpadsmit gadus veco kaimiņu meiteni Klarisu Maklelānu, kura viņu īsajās sarunās spēja iesēt viņam šaubas par sava darba pareizību. Un trakākais, ka viņš tā arī nespēja atbildēt uz viņas jautājumu – vai viņš ir laimīgs?

Grāmata ir maza un plāna, bet tā vien gribas par to rakstīt, stāstīt, izvilkt citātus, sameklēt alūzijas un līdzības ar mūsdienām. Atzīšos, man pat ir mazliet neprātīga doma šo grāmatu pārlasīt un izķidāt. Izvilkt blogā citātus, rindkopas, frāzes…. visu, kas liekas kaut kādā mērā ķidāšanas vērts un tad subjektīvi filozofiskā noskaņā prātuļot par tām ar savu, divdesmit pirmā gadsimta pieregulēto sapratni. Un, protams, sagaidot tādu pašu prātuļojošu vārdu kauju komentāros, kas varētu ļaut grāmatas notikumus skatīt mazliet citādākā gaismā (tas nostrādātu?).

Laikam pie grāmatas satura vajadzēja piebilst to šaušalīgāko daļu. Proti, parasti esam pieraduši, ka visādi aizliegumi grāmatās nāk no ļauno un vareno puses. Ka viņi ir tie, kas aizliedz un bargi soda tos, kuri nepakļaujas.
Šoreiz ir stāsts par pašiem cilvēkiem. Parastiem un labiem. Vienkārši cilvēki pamazām paši nonāca pie secinājuma, ka nav vērts lasīt biezas grāmatas, ja var tās nedaudz saīsināt. Nu tā, lai paliek galvenā doma. Tad noīsina vēl mazliet. Tad vēl, vēl, vēl… kamēr it kā pietiek ar vienu rindkopu. Un zināšanām pietiek tikai ar dažu sausu un maznozīmīgu ciparu prasmi tos nosaukt.
Galvenais ir ļauties tam noticēt. Un tad tikai dzīties uz priekšu, lai nebūtu laika apstāties un padomāt. Padomāt, ka tas viss varētu būt nepareizi.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.