Oriģinālnosaukums: Amintiri din epoca de aur
Valsts: Rumānija/Francija
Žanrs: Drāma/Komēdija/Vēsture
Lomās: Diana Cavallioti, Radu Iacoban, Vlad Ivanov, Tania Popa, Liliana Mocanu, Teodor Corban
Režisori: Hanno Höfer Razvan Marculescu Cristian Mungiu Constantin Popescu Ioana Uricaru
Gads: 2009

Par filmu-
Seši, savstarpēji nesaistīti, traģikomiski stāsti par padomju laikiem Rumānijā, kad Čaušesku valdīšanu dēvēja par Zelta laikmetu.


Šī filma man lika sevi noskatīties divu iemeslu dēļ- gaidāmais jautrais paskats uz padomju laikiem un Rumānija. Tā kā pirmais ir nedaudz izjusts uz savas ādas un otrais nav izjusts nemaz, tad skatīšanai iemesls it kā ir atrasts.

Un nenācās vilties, lai gan ne kuram katram šis sešu filmu skatījums uz Rumānijas komunistisko dzīvi, ies pie dūšas, bet padomju laika bērni (un pieaugušie) varētu nedaudz uzjundīt atmiņas no sērijas ”kā bija”.

Protams, var skatīties arī jaunā paaudze un mēģināt saprast tos laikus, bet nojausma, ka daudzas lietas viņi neuztvers. Pieļauju, ka viņi varētu justies kā tīrasiņu rietumnieki, kuri šo filmu varētu uztvert kā mazliet neinteresantu komēdiju. Tā teikt- komunisma receptoru trūkums neļautu filmu izjust pilnībā. Bet varbūt es kļūdos?

Gandrīz katra filmiņa lieliski parāda absurdo pasaules kārtību kāda valdīja pilnīgā komunismā, kad cilvēki, izdzīvošanas nolūkos, mēģināja nozagt olas no putnu fermas, gaidīja lauku radu apciemojumu (ar pilnu bagāžnieku), cukuru no noliktavām, izkrāpt tukšās pudeles no iedzīvotājiem, lai vēlāk tās nodotu taras punktā.

Tukšie veikalu plaukti un tikpat tukšie ledusskapji. Iebaidītie cilvēki, kuri kuru katru brīdi gaida ciemos melnu volgu. Līdz absurdam nejēdzīgi gājieni, lai tikai izpatiktu augstākstāvošiem partijā (baloži ir jānokrāso balti!)…
Šādas padomju režīma rozīnes katrā filmiņā ir pietiekami, lai padomiju kaut nedaudz izbaudījušam pietiktu atsaukt atmiņā savus piedzīvojumus tajos laikos.

Nelielie komiskie pārspīlējumi, kā, piemēram, cūku bēres mazā dzīvokļa virtuvē, bija gana jautrs pasākums un filmu pārlieku nesasaldināja. Viss bija tieši tika daudz un tik labi, lai skatoties jautri pavadītu laiku.

Filmas vērtējums: 8/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.