Oriģinālnosaukums: Yesterday
Valsts: Lielbritānija
Žanrs: Drāma/ Komēdija
Režisors: Danny Boyle
Lomās: Himesh Patel, Lily James, Joel Fry, Ed Sheeran, Kate McKinnon Gads: 2019

Par filmu
Džekls Maliks strādā veikala noliktavā. Brīvos brīžos sacer dziesmas un uzstājas kā ielu muzikants. Viņa sapnis ir uzstāties uz lielās skatuves. Pēc kādas neveiksmīgas uzstāšanās, kad viņš jau nolēmis mest mieru savai mūziķa karjerai, viņu notriec autobuss tieši tajā mirklī, kad uz visas pasaules pazuda gaisma.
Attapies slimnīcā, Džeks uzzina, ka no pasaules nozuduši Bītli un tikai viņš atcerās viņus un viņu dziesmas. Džekam ir iespēja ar Bītlu mūziku tikt pie lielās skatuves.

Šoreiz pietika izlasīt filmas anotāciju, lai būtu skaidrs, ka jāskatās. Kā nekā ideja likās ļoti simpātiska, lai arī nojauta teica, ka visai simpātisko domu ļoti labi var sabojāt filmas beigas. Pietiek tik uztaisīt kaut ko salkanu vai triviāli atgremotu, kā viss simpātiskums tiks paslaucīts zem tepiķa.

Džeks Maliks ir vienkāršs puisis, kurš strādā veikala noliktavā un brīvos brīžos sacer dziesmas. Tik viņa dziesmas nevienu neuzrunā- ne viņam iet kā ielu muzikantam, ne arī viņš tiek uz kādas lielākas skatuves.
Kādu dienu viņa draudzene un menedžere Ellija iepriecina Džeku ar ziņu, ka viņš ticis pie uzstāšanās laika kādā festivālā. Diemžēl, klausītāju ir maz un Džeks nolemj mest mieru pūlēm kļūt par mūziķi.
Tajā vakarā, braucot mājas ar velosipēdu, Džeks pamana dīvainas lietas- visā apkārtnē sāk pazust gaisma. Un tieši šajā neveiksmīgajā mirklī, kad visas gaismas pazūd, viņu notriec autobuss. Attapies slimnīcā, Džeks uzzina, ka gaisma pazudusi visā pasaulē. Īsu brīdi- kādas desmit sekundes. Zemeslode it kā pārstartējās un nekas īpašs nav noticis. Tikai… tikai pēc šī restarta visa pasaule ir aizmirsusi Bītlus. It kā nekad viņi nav bijuši- ne viņi paši, ne dziesmas, ne ieraksti. Visi aizmirsuši. Izņemot Džeku. Kuram nu ir iespēja tikt uz lielās skatuves ar jau gataviem ģeniālajiem Bītlu skaņdarbiem.

Lai arī filmai ik pa laikam ir tieksme iet pa garlaicīgu un vienkāršotu ceļu, tā ir vērtējama ļoti pozitīvi. Galvenokārt tāpēc, ka no filmas burtiski staro pozitīvisms. Un tas lielā mērā kompensē tos lēnos un ne pārāk veiksmīgos ”mazliet paiesimies uz komēdijas pusi” ceļus. Man nekas nav pret komēdijas lielāku iesaisti šajā filmā- te pat tā būtu labi iederējusies. Tik šoreiz tā komēdija sanākusi pārāk stīva. Tāda sajūta, ka filmas veidotāji tā īsti nevarēja saprast uz kuru pusi iet- vairāk sirsnību vai vairāk smieklu?

Tāpat arī nelikās iederīgs tas kadru kopums ar soctīkliem, sirsniņām un īkšķiem uz augšu. Tas filmai nepalīdzēja. Te drīzāk prasījās likt lielāku uzsvaru uz Džeka mēģinājumu atcerēties Bītlu dziesmas un to vārdus. Manuprāt, tas mazais brītiņš, kad viņš to darīja, bija ļoti iederīgs un ļoti labi izdevies. Mazliet vairāk būtu daudz labāk.

Par aktieriem gandrīz nav ko teikt- galvenās lomas tēlotājs bija pārāk sasprindzis un galīgi nelikās, ka viņam tādam jābūt. Eds Šīrans bija pārāk stīvs un nedabisks. Sterva-menedžere brīžam bija pārsālīta. Vienīgi Džeka draudzene un viņa vēlākais menedžeris Rokijs spēja parādīt kaut ko patiesu. Tā kā aktieri, lielākoties, nebija glābēji, tad visa uzmanība stāstam, detaļām un mūzikai. Un te nu viss bija gandrīz desmitniekā- vismaz man tik ļoti patika pati doma par vispasaulīgu pazušanu un būšanu tik galvā vienam cilvēkam, kas uzliek arī smagu pienākumu- iepazīstināt pasauli ar kaut ko tik labu, iemīļotu un slavenu, ko tā pēc restarta pazaudējusi. Protams- slava un nauda nāk komplektā.

Un patiess prieks par filmas beigām- nebija ne pārsaldināts, ne sabojāts. Bija tieši tā, kā labā stāstā vajadzētu būt.

Filmas vērtējums: 7/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.