Oriģinālnosaukums: The Guard
Valsts: Īrija
Žanrs: Komēdija/Spriedzes
Režisors: John Michael McDonagh
Lomās: Brendan Gleeson, Don Cheadle, Liam Cunningham, Rory Keenan, Mark Strong
Gads: 2011

Par filmu-
Seržants Džerijs Boils (Brendan Gleeson) vada savu policista darbu diezgan klusā Īrijas nostūrī. Viņš īpaši neraujas ne kādas lietas izmeklēšanā, ne arī kādu sīkumu izpētē. Nelielu izmaiņu viņa dzīvē ienes FIB īpašā aģenta ierašanās, kurš izmeklē kādu apjomīgu narkotiku kontrabandu. Abiem diviem- pilnībā atšķirīgiem likuma sargiem, nāksies sadarboties, lai beidzot pieliktu punktu šai bandai.

Ne tik sen Martin McDonagh režisēja brīnišķīgu filmu ”Reiz Brigē” un viņa brālis John Michael McDonagh nolēma iet brāļa pēdās un uztaisīt gandrīz tikpat brīnišķīgu filmu ”Reiz Īrijā”. Un tieši šī iemesla dēļ man labāk pie sirds iet krieviskais oficiālais filmas nosaukums, nekā taisnais tulkojums. Ja jau vēl (vispār?) nav oficiāls latviskais filmas nosaukums, tad es kārtējo reizi atļaujos vaļības.

Ja arī šoreiz brālis zaudē (mazliet, bet tomēr), tad tas ir tikai uz debitēšanas rēķina. Sākums ir sanācis labs un to novērtēja Berlīnes kinofestivāls piešķirot vienu no saviem lāčiem par labāko debiju.

Filmas ”Reiz Īrijā” pats sākums jau parāda, ka īriem arī ar humoru viss ir kārtībā- viņi var ne sliktāk par angļu melno humoru parādīt savas spējas pasmieties par nāvīti, rasēm, un visu citu. Un sanāk tīri pieklājīgi.

Parasti amerikāņiem dikti patīk savus policistus parādīt apaļīgus ar neiztrūkstošiem virtuļiem, bet tajā pat laikā centīgus un labus. Pat Stalonem nācās uzēst savus pārdesmit kilogramus (filma Policistu zeme), lai būtu skats.

Īrijā ir savādāk- tur attēlojamais policists varbūt arī ir dūšīgāks par vidējo aritmētisko, bet viņš izbauda dzīvi- brīvdienās ir brīvdienu dendija uzvalks, meitenes, īru alus un pelde aukstā jūrā. Un tur it kā centība arī beidzas. It kā. Jo tāpat noziegums tiek šķetināts. Kā nekā vietējiem pat sienas palīdz- kamēr amerikāņu FIBietis meklē palīdzību pat pie zirga, tikmēr seržantam Boilam paši steidz dot pavedienus.

Jā, un brāļi krituši uz vienu un to pašu aktieri- Brendan Gleeson, kurš bija redzams gan ”Reiz Brigē”, gan ”Reiz Īrījā”. Un kāpēc gan ne? Ja jau viņam tik labi sanāca iepriekš un tik labi sanācis arī šoreiz. Uzvarētāji sastāvu nemaina.

Uz beigām prasītos mazs kopsavilkums- filma ir ļoti laba krimināla komēdija ar ļoti labu aktieru darbu (dikti feins bija arī ļauno trio), feinu mūziku un tikpat feinu režisora (viņš arī scenārija autors) debiju.

Filmas vērtējums: 9/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.