Oriģinālnosaukums: De Surprise
Valsts: Nīderlande
Žanrs: Komēdija
Režisors: Mike van Diem
Lomās: Jeroen van Koningsbrugge, Georgina Verbaan, Jan Decleir, Henry Goodman
Gads: 2015

Par filmu-
Multimiljonārs Jēkabs pēc mātes nāves neredz vai jēgu tālāk dzīvot un mēģina izdarīt pašnāvību. Tikai nelaime tāda, ka visu laiku viņam kāds to traucē paveikt. Nejauši viņš pamana, ka ir tāda firma, kas jūsu vietā noorganizēs jums pašnāvību. Veidu un laiku varat pats izvēlēties. Bet var arī izvēlēties iespēju ”Pārsteigums”.
Izvēloties sev piemērotu zārku, Jēkabs satiek tādu pašu firmas apmeklētāju kā viņš. Siltās jūtas, pēkšņi uzbangojušas vienam pret otru, rod vēlmi padzīvot vēl kādu brīdi ilgāk. Bet līgums jau ir parakstīts.

Nemaz nevajag biezu grāmatu, lai no tās izveidotu patiešām jauku un skatāmu filmu. Belkampo sarakstītais simts lappušu stāsts prasmīga režisora rokās (Oskars 1998.gadā par filmu ”Raksturs”) tapa par jauku un sirsnīgu filmu. Jāpiebilst- gandrīz arī tapa par holivudas filmu, bet laikam jau saņemtais Oskars režisoram deva papildus pārliecību un radošo ego, ka spēja atšūt Skārletu Johansoni ar holivudas virtuvi un filmu uzņemt Nīderlandē.

Jēkabs ir tāds bezemociju cilvēks. Pārāk ierāvies sevī un pārāk daudz laiku pavadījis ar savu veco māti. Ne smaida, ne dusmojas, ne priecājas. Un pēc mātes nāves nolemj beigt dzīvot. Jo tāda doma jau sen mājojusi, bet pienākums pret māti neļāva to veikt. Tad nu mēģina sameklēt savā dzimtas muižā (vai drīzāk- pilī) atrast kādu labu vietu, kur pakārties, nošauties vai noindēties autogāzēs. Neizdodas. visur iz cilvēki, visur viņu kāds iztraucē.

Aizbraucis uz jūras krastu, viņš nejauši pamana labi un ātri izpildītu pasūtījuma pašnāvību. Tad nu paraksta līgumu un priecīgs dodas piemeklēt zārku. Diemžēl plāni viņam sāk mainīties, kad tajā pašā zārku piemeklēšanas reizē pamana Annu. Solis pa solim un bēdu brāļi pamazām atrod sevī jūtas. Un vēlmi dzīvot tālāk. Bet parakstītais līgums negaida. kaut kad drīz jāpienāk arī viņu rindai.

Filma ”Pārsteigums” it kā skaitās komēdija, bet te smaidīšana vairāk būs tāda iekšēja. Jā, un arī noskaņa tomēr būs romantiska. Kopā savelkot galus var teikt, ka filma ir jautru un pozitīvu emociju krātuve. Tādai gaišai laika pavadīšanai tumšajos rudens vakaros.

Filmas vērtējums: 8/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.