Oriģinālnosaukums: Новая Земля
Valsts: Krievija
Žanrs: Drāma/Krimināla
Režisors: Александр Мельник
Lomās: Константин Лавроненко, Андрей Феськов, Марат Башаров, Павел Сборщиков, Александр Самойленко, Сергей Колтаков, Евгений Титов
Gads: 2008

Par filmu-
Ne pārāk tāla nākotne, kad nāvessodi ir atcelti un cietumi ir pārpildīti. Lai atbrīvotu vietu jauniem ieslodzītiem, tiek izveidots projekts, kurā īpaši smagos noziegumos notiesātos aizved uz neapdzīvotu salu.
Salā, jaunie kolonisti sāk dzīvot pēc saviem likumiem un viens no tādiem ir – Pēdējais ir beigts!

Nopratu, ka šī filma ir kā savdabīga atbilde uz Holivudas vairākkārtējiem centieniem parādīt tālu un ne tik tālu nākotni par skarbo cietumnieku likteni, kad viņi noder tikai humānākās sabiedrības vajadzībām pēc kāda slepkavību šova. Un tā arī bija (vairāk vai mazāk).

Neteiktu, ka atbilde sanākusi godam, bet sava interese filmā tika uzturēta, lai arī nekādi nebija saprotami daži gājieni, kuri vairāk izskatījās pēc mēģinājuma kaut ko parādīt. Tikai nebija īsti saprotams ko.

Ja uz neapdzīvotas salas, kur valda skarbs klimats, izsēdina vairāk kā 200, par īpaši smagiem noziegumiem notiesātus večus, tad būtu naivi cerēt, ka viņi tur sāks audzēt neļķes. Tāpēc visu laiku gaidīju, kad filmā aprādīsies šī gājiena jēga, bet tā arī nesagaidīju. Mēģinājums visu vainu novelt uz omulīgajiem ārzemniekiem, bija pārāk blāvs. Prasījās kas niknāks.

Tā jau kautiņu skati bija spilgti un ar morālīti, kad vērojot cietumnieku masveidīgo ārdīšanos, skatītājs saņem kārtējo apliecinājumu tam, ka cilvēks tomēr zvērs vien ir. Varbūt pat zvērīgāks par zvēru. Ja tā rupjāk paskatās, tad līdzības var vilkt ar savulaik deficīta precēm vai šobrīd ar izpārdošanām un auto vadīšanu. Tā pati drūzmēšanās, līšana priekšā, kasīšanās un dažāda līmeņa agresijas izpaušana.

Laikam ar manu psihi ar nav kas riktīgs, bet uzjautrināja viena cietumnieka stāsts par to kāpēc šis galēja cilvēkus un vilka viņam laukā zarnas. Redz, kādā bioloģijas grāmatā izlasījis, kādā garumā ir cilvēkiem zarnas. Tad nu ņēmās un mērījās, bet ar rezultātiem nebija apmierināts- vai nu grāmatas melo, vai gadījušies ”sāki” eksemplāri.

Filma vairāk ir žanra piekritējiem un tādiem, kuriem nav bail skatīties brutālas nost galēšanas un kanibālismu (aha, gaļiņa aptrūkās uz salas). Jā, arī tādiem kuriem rotaļa- ”Pēdējais ir beigts” (kaut kā taču ir jānosaka, kuru šodien ēdīsim) ar ietu pie dūšas.

Filmas vērtējums: 5/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.