Oriģinālnosaukums: Intouchables
Valsts: Francija
Žanrs: Komēdija/Drāma
Režisors: Olivier Nakache, Eric Toledano
Lomās: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fleurot
Gads: 2011

Par filmu-
Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par bagātu francūzi Filipu, kurš paralīzes dēļ nespēj kustēties un viņa kopēju- arābu Drisu. Lai arī Driss no kopējā kandidātu loka par kopēju iederējās vismazāk, tomēr Filips izvēlējās viņu. Un pateicoties Drisam, Filipa dzīve kļuva kas vairāk kā vienmuļa sēdēšana ratiņkrēslā.


2011.gada nogalē iznāca divas franču filmas, kas tūlīt piesaistīja manu uzmanību- Les Lynnoais un nupat redzētā Intouchables. Pirmo vēl neesmu redzējis, bet par otro esmu stāvā sajūsmā.

Un stāvās sajūsmas iespaidā tā vien gribas grūtsirdīgi nopūsties, ka mūszemes kinoteātriem iet secen šāds labs Eiropas kino. Ja nu notiek brīnums un manu blogu apmeklē kāds, kura rokās ir zaļā gaisma šai filmai, tad nevilcinieties- filma patiešām ir tik laba, lai to iepazītu un iemīlētu arī Latvijas skatītājs.

Francijā šī filma ir kļuvusi par labu kases grāvēju. Protams, Latvija šos panākumus nevarētu atkārtot, bet arī mūsu skatītāji būtu pelnījuši redzēt ko patiešām labu.

Filma ir jautrības un sirsnības paraugs. Te nav nekādu grūtsirdīgu uzsvaru uz paralizētu cilvēku sūro likteni vai kas tamlīdzīgs. Tā ir filma par dzīvi un draugiem. Galvenais- vajag tikai atrast īsto čomu, kas ar tevi kopā izbaudīs dzīvi. Tas nekas, ka viņš piemirst ka aprūpējamais ir paralizēts un nevar aizsniegties līdz tālrunim. Tas nekas, ka viņš joko par tavu paralīzi. Toties viņš tev dod tāāāādu dzīvesprieku, ka pats nemaz nedomā, ka nevari pakustināt neko vairāk par galvu.

Filmas kodolu veido Cluzet un Sy duets. Un abi šajā filmā ir vienkārši fantastiski. Nevaru un nemaz arī negribu iedomāties kā tas ir notēlot pilnīgi paralizētu cilvēku, bet Cluzet tas izdevās vairāk nekā pārliecinoši. Arī Omar Sy tēls bija vairāk nekā izcils. Iepriekš viņu biju redzējis filmā Micmacs par tādiem kā īpatnējiem supervaroņiem, bet tur viņam nebija dota tik liela vieta izpausties kā šajā filmā. Te jau vien no treilera ģīmis savelkas jautrā grimasē. Kur tad vēl tās mazās un biežās rozīnītes filmas laikā. Sevišķi labi gāja pie sirds aina operā- ja vien neesi malkas pagale, tad jautrība garantēta. Izskatās, ka Omar Sy te jutās labāk nekā zivs ūdenī.

Un filmas mūzika! Kā kulaks uz acs! Skaties, klausies un priecājies.
Vēl jāatzīmē filmas veidotāju nopietno attieksmi pret pašu faktu, ka filma ir balstīta uz patiesiem notikumiem. Gan aktieri, gan filmas režisori apmeklēja abus ”oriģinālos” tēlus, kuri deva pamatīgu ieguldījumu gandrīz katrā filmas detaļā. Arī ”oriģinālais” Filips ne tikai neskopojās ar savas dzīves faktiem (kas tāpat jau lielā mērā ir lasāmi viņa grāmatā), bet arī uzstāja, lai filma tomēr būtu komēdija nevis raudāma drāma.

Un tā tik tiešām ir komēdija, kas garantē pamatīgu garastāvokļa uzlabošanu. Un tā, pavisam minimāli, liek padomāt arī par dzīves vērtībām.

P.S.
Par nosaukuma latviskošanu- man var droši bakstīt ar pirkstu acī, ka atkal esmu nolaidis pelmeni, bet cik nu sevī spēju saskatīt poliglotu tik spēju…

Filmas vērtējums: 10/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.