Oriģinālnosaukums: Law abiding citizen
Valsts: ASV
Žanrs: Drāma/Spriedzes
Lomās: Jamie Foxx, Gerard Butler, Colm Meaney, Bruce McGill, Leslie Bibb
Režisors: F. Gary Gray
Gads: 2009

Par filmu-

Klaida acu priekšā tiek nogalināta gan viņa sieva, gan meita. Tiesas procesā viņš redz, ka noziedznieki nesaņems pelnīto sodu, tāpēc viņš nolemj sagatavoties, lai spriestu taisnīgu tiesu. Viņu neattur nekas, ne policija, ne žēlums, ne arī tas, ka viņš pats atrodas cietumā…

Pats filmas sākums skatītājiem liek uz mirkli sajusties kā 90to gadu grāvējā- ir izpostīta ģimene un izdzīvojušais savelk rokas dūrē un nostājas uz atriebes takas. Bet visai drīz lietas iegrozās nedaudz savādākā gultnē un jūtams, ka filma ir ja ne svaigs, tad noteikti interesants kinomalks no šī gada filmu repertuāra.

Galvenais varonis saprotot, ka visa ”tiesa” ir atkarīga tikai no viņa, jo prokuroru un advokātu sadarbības rezultātā sliktie puikas savu vainu neizpirks pilnībā, tāpēc viņš cītīgi gatavojas sava mūža lielākajam uznācienam. Un jāatzīst, ka uznāciens sanācis nežēlīgs un filigrāni pārdomāts. Tieši šī nežēlība un vēlme tiesāt (emmm, atriebt?) skatītājam liek justies mazliet apjukušam, jo diezgan ātri Batlera tēlotais varonis pārkāpj to līniju aiz kuras skatītāju līdzjušana strauji noplok. Tai pat laikā nevar izlemt vai jāpievienojas prokuroram (Jamie Foxx), kurš it kā vainīgs tajā visā kņadā, bet šobrīd ir vienīgais, kurš var apturēt viena cilvēka noorganizēto pilsētas terorizēšanas šovu. Laikam tāpēc arī filmas beigās uzpeld prātā jautājums- kurš tad skaitās tas likuma paklausīgais iedzīvotājs?

Par filmas atmosfēru laikam jau var nojaust pēc apraksta, bet ir dažas detaļas, kurās, manuprāt, filmas veidotāji nedaudz pārcentās. Piemēram, pratināšana cietumā notiek milzīgā, apaļā būrī, kas novietots pašā plāna vidū. Var jau būt, ka tas viss ir dēļ lielāka vizuālā efekta, bet manuprāt nedaudz lieki.

Uzslavas ir pelnījuši abi galveno lomu tēlotāji, kuri ar saviem uzdevumiem tika galā spīdoši- gan Fokss, pamazām mainot savas dzīves vērtības, gan Batlers, kurš perfekti nodemonstrēja savas spējas no salauzta ģimenes cilvēka pārtapt nežēlīgā atriebējā, kurš pēc asinspirts var mierīgi nomazgāt seju ar asinīm un vēsā mierā paziņot cietuma priekšniekam, ka vajadzētu tikt dušā.

Žēl, ka fināls nesanāca tikpat aizraujošs, kā pati filma- tāda sajūta, ka kādam bija ļoti jāsteidzas un nebija vēlme pieplusot pie esošajām 109 minūtēm vēl pāris kadrus, lai izveidotu ko spriedzes ziņā līdzvērtīgāku pašai filmai. Lai gan jāatzīst kā liesmojošais beigu sprādziens sanāca pieklājīgs.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.