Oriģinālnosaukums: King’s speech
Valsts: ASV/Lielbritānija/Austrālija
Žanrs: Vēsturiska
Lomās: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Geoffrey Rush, Guy Pearce
Režisors: Tom Hooper
Gads: 2010

Par filmu-
Jorkšīras hercogam publiskās uzstāšanās reizēs raustās valoda un pabijis pie neskaitāmiem speciālistiem viņš atmet ar roku cerībai izārstēt šo vainu. Viņa sieva cerības nav atmetusi un sarunā hercogam vizīti pie viena, runas defektus ārstējoša, speciālista, kura metodes un darba stils ne tuvu nav pierasts karaļa galmam.
Kad Jorkšīras hercogs kļūst par Lielbritānijas karali Georgu VI un Vācija piesaka karu Lielbritānijai, tās tautai ir nepieciešams līderis, kurš spētu uzrunāt visu nāciju, tāpēc karalim un viņa runas speciālistam ir jādara viss, lai tautai šāds līderis būtu.


Uzmetot aci šīs filmas uzvaru un nomināciju sarakstam (12 Oskari vien šogad gaida rindā), liekas, ka nevar būt nekādi jautājumi par to vai filma ir laba, vai tā ir jāredz un vai nebūs vilšanās. Vājas filmas tā nelutina ar godalgām.
Noskatoties varu teikt- tā ir sasodīti laba. Tik sasodīti laba, ka jānoņem cepure to cilvēku priekšā, kuri var tik labi pasniegt kino par stostīšanos. Jā, tā nav filmas sāls, bet pamatā ap to lietas grozās. Par vārdu, kas ir spēcīgāks par ieroci. Par runu, kas spēj aizraut visu nāciju.

Ko karalis dara šķērsieliņā noplukušā namā? Pareizi, viņš tur vārtās pa grīdu, bļauj ārā pa logu, krata vaigus un rāda, ka prot vārdus uz ”F”. Un viņš ir pilnīgi normāls karalis (ok, bez piecām minūtēm karalis), kuram tikai mazliet sastingst mēle, kad ir jāuzstājas publikas priekšā. Bet, kā apgalvoja Džefrija Raša varonis Lainels Logs- tā lieta ir novēršama un tautai būs viens sasodīti labs karalis.
Un karalis Kolins Fērts ir sasodīti labs. Nezinu, kam viņam bija jāiziet cauri, lai varētu ieslēgt sevī to zaiku, bet tas bija spīdoši.

Tikpat laba bija arī topošā karaļa sieva- jautra, šķelmīga, rūpīga, nopietna, pārdzīvojoša…. kāda bija vajadzīga, tādu arī Helēna Kārtere nospēlēja. Un nebija nekādu šaubu, ka tieši šāda dāma varēja pārdzīvot savu vīru par piecdesmit gadiem un kļūt par Karalieni Māti.

Arī logopēds Lainels (Džefrijs Rašs) paņem uzreiz- pašpārliecināts tipiņš, kurš pat karaļa priekšā neatkāpjas no saviem principiem un sauc viņu par Bertiju (saīsinājums no karaļa pirmā vārda Alberts).

Nešaubos, ka arī bez Oskara balvām (šaubos gan, ka nesaņems vismaz 5) šī filma savu vietu skatītāju sirdīs būs atstājusi. Uz palikšanu.

Filmas vērtējums: 10/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.