filma Ienaidnieks/ Enemy

Oriģinālnosaukums: Enemy
Valsts: Kanāda/Spānija
Žanrs: Drāma/ Mistika
Režisors: Denis Villeneuve
Lomās: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini
Gads: 2013

Par filmu-
Depresijas māktam vēstures pasniedzējam Ādamam ne īsti ir prieks strādāt, ne īsti atrasties mājās ar savu mīļoto sievieti. Faktiski neko negribas un viss liekas nomācoši. Kāds viņa kolēģis iesaka noskatīties filmu. Skatoties filmu Ādams vienā no kadriem pamana aktieri kurš izskatās tieši tāpat kā viņš. Ādams nolemj satikt šo aktieri un pamazām viņam šī vēlme kļūs aizvien uzmācīgāka.

filma Ienaidnieks/ Enemy

Uzreiz pēc noskatīšanās par šo filmu varētu atzīmēt trīs lietas- brīnišķīga Džilenhola (vai kā tur viņu latviskojot) spēle; kāpēc zirnekļi; neko nesapratu. Vai arī sapratu, tikai pats vēl to nesapratu. Var jau būt, ja būtu lasījis portugāļu rakstnieka Žuze di Souza Saramagu darbu ”O Homem Duplicado” / The Double / (kāds no viņa darbiem noteikti tiks lasīts, jo kā nekā Saramagu ir Nobela prēmijas literatūrā saņēmējs) pēc kura tika uzņemta šī filma, tad aina būtu skaidrāka. Vismaz zirnekļu ziņā.
Lai gan tagad, kad pagājušas dažas dienas pēc noskatīšānās, varu teikt, ka pamazām šis tas sāk pielekt. Vismaz pašam tā liekas. Bet tur pie vainas varētu būt tas, ka filma joprojām neatlaiž, jo bieži kaut kas uzpeld un tajā mirklī kaut kas noskaidrojas.

filma Ienaidnieks/ Enemy

Runājot par zirnekļiem- aktieriem uz stingrāko tika noliegts (ar parakstītu papīru), ka neko par zirnekļu lomu filmā nedrīkst stāstīt, lai neatklātu detaļas. Tātad- skatītāju rokās paliek brīva vieta fantāzijai.

No sākuma viss filmā šķiet mierīgs un pašsaprotams. Pat tas, ka Ādamam ir kāds līzinieks. Līdz jūti, ka pamazām saprotamais tiek nomainīts ar lielu devu jautājumu un prātā tiek darbināti šādi tādi tev saprotami scenārija tālākie atrisinājumi. A nē, viss pajūk. Un pat īsti nezinu kurā brīdī. Vai tas būtu mammas pateiktais Ādamam par izģērbšanos viesnīcā un problēmām ar sievieti vai kaut kas cits. Tagad jau vairs to grūti atcerēties. Bet pa to laiku Ādams ar Entoniju satiekas. Un tad jau nevar saprast kurš kuram vairāk uzmācas. Un kurš grib vairāk mainīties.

Katrā ziņā filma neatstās vienaldzīgu nevienu. Vismaz man tā liekas. Vai nu vērtējums tuvāk pie augšas vai pie apakšas, bet kaut kādas emocijas filma noteikti atstās. Ja ne filma uzrunās, tad noteikti galvenās lomas tēlotājs Džilenhols liks padomāt, jo kā nekā viss filmas smagums ir uz viņa (abu viņu) pleciem.

Filmas vērtējums: 10/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.