Oriģinālnosaukums: Царь
Valsts: Krievija
Žanrs: Vēsturiska/Drāma
Lomās: Петр Мамонов, Олег Янковский, Юрий Кузнецов, Александр Домогаров, Анастасия Донцова, Алексей Макаров
Režisors: Павел Лунгин
Gads: 2009

Par filmu-

1565.gads. Krievija. Ivana Bargā valdīšanas laikā, Krievzeme tiek mocīta gan no bada, gan poļu uzbrukumiem. Cars, dēļ savas nežēlības, ir palicis viens un neviens neuzdrošinās viņam stāties pretī. Vienīgais, kurš to izdara ir cara bērnības draugs, metropolīts Filips.

Vēl viena filma no novembra skatāmo darbu saraksta un šoreiz jāsaka, ka neesmu kļūdījies to novērtēdams tik augstu- filma bija iespaidīga.
Iespaidīga tā bija ne tikai ar savu tā laika drūmo ainavu attēlojumu, bet arī ar perfektu aktieru darbu- ne mirkli nebija jādomā, ka viens, otrs vai trešais neiederas kopējā ansamblī. Gan pats cars- Ivans Bargais ar savu sašķelto dvēseli, gan metropolīts Filips (pēdējā O.Jankovska loma- viņš nomira trīs dienas pēc filmas pirmizrādes Kannu kinofestivālā šī gada 20.maijā) bija vairāk kā pārliecinoši.

Laikam jau nav brīnums, ka cars bija tik izcils, jo režisors P.Mamonovu jau bija ievērojis filmā ”Sala” (” Остров”) un Ivana Bargā loma scenārijā tika veidota tieši šim aktierim.

Grūti spriest par filmas vēsturisko precizitāti, bet tas šoreiz nebija tik būtiski- filma bija par dvēseli, raksturu un savu pārliecību. Pārliecību ko nevar salauzt pat bargā kunga bargie kalpi.

Un jāatzīst, ka barguma filmā netrūka- šī nu galīgi nav tā filma, ko skatīties ģimenes pulkā kopā ar bērniem. Ivanam un viņa rokas puišiem fantāzija un sadisms netrūka- gan laužot rokas, gan dedzinot dzīvus cilvēkus, gan vērojot kā lācis arēnā izēd iekšas upurim vēl dzīvam esot. Kaut kā taču priekšvārds ”Bargais” pie tā Ivana ir jānopelna.

Nedaudz uzjautrināja krievu (un vācieša) filmas beigās radošā pieeja, kad nevis ūdens ratu veidos, ar ko padzirdināt tautu, bet nedaudz pārtaisot sanāk moku rats un tad vēl mehanizētā rīkstu pēršanas mašīna, lai var ātrāk un vairāk nopērt, sadistiskās šūpoles, kad vieni šūpojas un tai pat laikā kāds tiek paklapēts. Drūmi radoši.

Filma ir smaga un redzētais noteikti vēl kādu brīdi sēdēs atmiņā un nostiprināsies atziņā, ka krievi kino (it sevišķi par savu vēsturi un kultūru) māk taisīt.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.