Oriģinālnosaukums: The American
Valsts: ASV
Žanrs: Drāma/Spriedzes
Lomās: George Clooney, Irina Björklund, Lars Hjelm, Thekla Reuten, Filippo Timi, Paolo Bonacelli
Režisors: Anton Corbijn
Gads: 2010

Par filmu-
Profesionāls slepkava Džeks ir iemantojis pārāk daudz nelabvēļus, tāpēc nolemj beigt savu nodarbi. Vēl tikai viņam jāizpilda pēdējais pasūtījums- jāsagatavo ierocis priekš vienas viņa kolēģes.
Lai to netraucēti paveiktu viņš dodas uz nelielu Itālijas pilsētiņu kalnos. Tur viņš uzdodas par amerikāņu fotogrāfu un ķeras klāt savam pēdējam pasūtījumam. Šajā pilsētā Džeks iepazīstas ar vietējo mācītāju Tēvu Benedeto un prostitūtu Klāru, kuri pamazām izmaina Džeka dzīves uztveri.


Filma uzņemta pēc Martin Booth 1990.gadā sarakstītā darba “A Very Private Gentleman”.

Droši vien, vidusmēra latvietim Antona Korbijna (piedodiet, nezinu kā pareizi latviskot viņa uzvārdu) vārds nav svešs- gan jau būs dzirdēts, ka viņš labu laiku filmēja Depeche Mode un U2 videoklipus. Un, protams, bildēja arī mūsu pašu Prāta Vētru.

Ja esmu pareizi saskaitījis, tad ‘’Amerikānis’’ ir Korbīna trešā pilnmetrāžas filma. Tā kā iepriekšējās nav redzētas, tad izpaliks salīdzinājumi un varēšu ar svaigu skatu pavērot kā viņam klājies pie garajām lentēm.

Džordža Klūnija tēlotais Džeks ir skarbs vecis- darbs viņam ir smags un nemaz ne sirdsmieru veicinošs. Viņš ne mirkli nešaubīsies, ka jānošauj arī tā meitene, ar kuru viņš atpūties vientuļā namiņā, lai tikai neapdraudētu sevi.
Šajā lomā Klūnijs ir uz bravo un bis- filmas sākumā esošais skarbums un gandrīz vai vājprātīgi uzvilktās grimases pamazām mainās. Mainās tāpat kā filmas atmosfēra- no nemierīgas uz nedaudz mierīgāku. Bet tikai nedaudz, jo ik pa laikam skatītājam ir jāsastopas ar aizdomīgi nemierīgo Klūniju, kurš taisni vai uzvilcies tajā brīdī, kad viņa darbā norūdītais prāts saka, ka kaut kas briest. Viņš to jūt. Viņš to parāda. Un skatītājs to sajūt.

Filmai ir burvīga atmosfēra- filmas kadri ļoti bieži ir kā bonbongas. Laikam pie tā vainīgs režisora fotogrāfiskais ķēriens. Un ja vēl tam visam apakšā ir mūzika, kas der kā kulaks uz acs, tad nekas cits neatliek, kā baudīt kino.

‘’Amerikānis’’ nav plika šaudīšanas pa mazām Itālijas kalnainajām ielām. Te ieroču jautājumam ir pieiets ar estēta piegājienu- gatavošana, šaušana, pakošana, šaušana… tas viss ir ar māksliniecisku baudījumu.
Te nav tikai sekošana (arī burtiski- laikam nekur tika daudz galvenās lomas tēlotāja pakausi nebiju redzējis) galvenā varoņa liktenim. Te ir uzsvars likts uz viņa vēlmi izrauties no šī likteņa.

Filmas vērtējums: 9/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.