Oriģinālnosaukums: District 9
Valsts: ASV/Jaunzēlande
Žanrs: Grāvējs/Drāma/Zinātniskā fantastika
Lomās: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt, Sylvaine Strike, Elizabeth Mkandawie
Režisors: Neill Blomkamp
Gads: 2009

Par filmu-

Uz Zemi atlido citplanētiešu kuģis, kas atvedis sev līdzi tūkstošiem novārgušus un izmisušus tālas planētas iemītniekus. Cilvēki viņus izmitināja stingri apsargājamā Johannesburgas 9.rajonā. 20 gadu laikā, kopš cilvēki ir uzņēmuši šos viesus uz savas planētas, citplanētieši tiek turēti briesmīgos apstākļos, viņi tiek pazemoti un tiek izmantoti par eksperimenta objektiem un tiek stingri kontrolēti.
Kārtējās kontroles laikā, inspekcijas vadītājs Wikus Van De Merwe nejauši saskaras ar kādu vielu, kā rezultātā viņš pamazām pārvēršas par tādu pašu, kā devītā rajona iemītnieki un bailēs par savu dzīvību viņš ir spiests meklēt glābiņu 9.rajonā.

Pseidodokumentālā stilā un ar nelielām naudiņām (tikai 30mlj USD) uzņemtā filma ir sanākusi izcili labi- skatītāji netiek baroti ar ”kārtējo citplanētiešu” filmu, bet tiek piedāvāts tāds kā skats no malas. Skats uz cilvēkiem, kuri ir gatavi jebkuram parādīt savas viesmīlības patieso pusi- ierādīt ”mīnuss pieczvaigžņu” numuriņus uz 30 gadiem aiz dzeloņdrāšu žoga un ik pa laikam izzvejot kādu eksemplāru kādam bioloģiskam eksperimentam, jo redz, ieroči šiem citplanētiešiem ir ļoti feini, tik cilvēku rokās tie nestrādā. Skāde, bet tāpēc jau ir domāta gēnu inženierija.

Protams, nevar aizmirst ik pa laikam nelūgtos ciemiņus ‘’apciemot’’ un veikt pazemojošas kontroles- kas ir vajadzīgs, to savācam, kas ir labs to iznīcinām un pie reizes ar vienkāršām, bet nežēlīgām metodēm ierobežojam dzimstību.

Kamēr vieni mēģina kontrolēt un pazemot no vienas puses, tikmēr atrodas citi, kuri realizē veiksmīgu biznesa plānu pārdodot citpanētiešiem viņu iemīļoto ēdienu- kaķu barības konservus. Piedāvā arī molusku (tā viņus cilvēki sāka nicinoši dēvēt dēļ nelielās līdzības ar ūdens radībām) tēviņiem vietējo prostitūtu pakalpojumus un visu pārējo, k vien mūsu biznesa pasaulīte spēj dot.

Ja filmas pirmo daļu skatītājiem ir ļauts visu pavērot no malas un nedaudz aizdomāties par cilvēka nežēlīgo būtību un rasistiski nacistiskām izpausmēm, tad filmas otrajā pusē, kad galvenais varonis pamazām pārvēršas par vienu no viņiem, skatītāji jau var pēc pilnas programmas izjust to, kā ir būt citādam- pazemotam, vajātam un nicinātam.

Nez vai tā ir sagadīšanās, ka filmā MNU transports un karavīri ir tādi paši, ka dzīvē UN (ANO miera uzturētājiem)? Izskatās pēc tādas kā nelielas uzkāpšanas uz ANO varžacīm.

Atzīšos, ka filmā nemaz neievēroju specefektus (ja neskaita moluskveidīgos citplanētiešus), bet tie galīgi nebija svarīgi, jo filmas lielās vērtības ir tās savdabīgā gaisotne, cilvēciskā nežēlība un galvenās lomas atveidotājs Sharlto Copley. Un jā- filmas finiša taisnē apsolītā atgriešanās pēc trim gadiem izskanēja kā aicinājums gaidīt turpinājumu. Kāpēc gan ne?! Devītajā rajonā taču palika vairāki neatrisināti jautājumi. Gaidām.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.