elektroniski un par brīvu – intervija ar grāmatu dāvinātāju
Dažas dienas atpakaļ epastā ieskrēja vēstule par grāmatām- pa diagonāli pārejot vēstulei pāri, piefiksēju tikai to, ka ir projekts, kas sniegs iespēju tikt pie grāmatām elektroniskā formātā un pie tam par brīvu.
Vēl pēc dažām dienām epastā parādījās arī pašas grāmatas, tāpēc nolēmu, ka jāuzrunā šis cilvēks (cilvēki?), lai uzzinātu, kas viņš ir- labdaris, zaglis, pirāts, grāmatmīlis vai mūsdienīgs Robins Huds (laikam precīzāk būtu – Robins Books :)).
No sava viedokļa es šoreiz atturēšos, bet ceru, ka komentāros izpaudīsies tie, kuriem ir savs skatījums par šo projektu un tur iesaistītajiem cilvēkiem. Nav svarīgi- pozitīvs vai ne pārāk. Svarīgs ir viedoklis – vai tas ir [ne]labi, [ne]pariezi, [ne]derīgi, [ne]prātīgi…
Turpinājumā intervija (atsūtītās atbildes piekoriģējo ļoti minimāli):
Saprotamu iemeslu dēļ Jūs savu īsto identitāti neatklāsiet, bet tomēr- kas Jūs esat? Kāds uzņēmums, domubiedru grupa vai vienkārši viena cilvēka projekts?
Par to kas esam, zināmu apsvērumu pēc, tieši neatbildēsim. Ja vajag mūs kā apsaukt, tad sekojot modes kliedzienam nodēvēsimies par LAA, ko tas nozīmē, lai katrs domā pats. Ja nu kādreiz vajadzēs, atšifrēsim :)
Es tad būtu LAA Ideoloģiskais sekretārs un vienlaicīgi arī Literatūras grupas vadītaaja pienākumu izpildītājs :)
Projektā ir iesaistīti vairāki cilvēki daži tieši, daži netieši (bet, ja nu mūs uzmeklēs, mēs, protams, teiksim ka šo visu paveica viens cilvēks :) ), bet lielākais uzsvars tiek likts uz plašu cilvēku skaita iesaistīšanu, lai kopīgiem spēkiem ieņemtu garīgo izaugsmi bremzējošo autortiesību bastionu :)
Laikam jau šis ir tas pamatjautājums uz ko ne reizi vien Jums nāksies atbildēt- kāpēc? Kāpēc Jūs izveidojāt šo projektu? Kāpēc tas, Jūsuprāt, ir vajadzīgs?
Daļēji jau atbildēju un daļēji atbilde ir mūsu lapā (te ir viena un te ir otra) par projektu – mūsu motivācija ir pārliecībā, ka grāmatu saturam ir jābūt brīvi pieejamam bez maksas. Tas mūsuprāt ir veselīgas sabiedrības priekšnosacījums, tā ir aksioma un katrs kurš domā un rīkojas savādāk, mūsuprāt, labākajā gadījumā ir nesaprātīgs un lietas būtību neizprotošs. Mēs vēl pieļaujam, ka var būt diskusijas par jaunāko darbu (tai skaitā tulkojumu) aizsargāšanu kādu laiku (5 gadi, mūsuprāt) , ja autors tā vēlas (mūsuprāt, normālam autoram vajadzētu pirmkārt rūpēties, lai tā darbu lieto un samaksas jautājumam viņam jābūt sekundāram).
Tāpat mēs uzskatām ka vairums sabiedrības problēmu sākas no garīgās sfēras, tas ir- tā krīze, kas te it kā esot, mūsuprāt sakņojas garīgajā sfērā un šādi mēs pret to cīnāmies, vismaz cenšamies, lai tā pārāk neprogresē.
Vai Jums jau ir zināma nākotnes vīzija Jūsu projektam? Kāds būs tā mērķis un mērķauditorija?
Par to pārāk nedomājam. Radās doma, ātri saorganizējāmies un uz urā sākām. Pirmkārt gribam saskanēt un palaist tīklā pēc iespējas vairāk vērtīgu grāmatu, un protams aktivizēt un iesaistīt cilvēkus. Pārējais ir sekundārs. Šo to ņemam vēraa un mācāmies no pirmās kritikas, lūk te viņa: http://berelis.wordpress.com/
Ir doma arī izmantot priekšvēlēšanu laiku un palobēt mūsu ideju nostiprināšanu likumdošanā, noteikti to pamēģināsim. Te mums lieti noderētu kāds jurists, kurš ir gatavs strādāt par velti.
Negribas neko sliktu teikt, bet mana saskarsme ar šo kastu liecina, ka juristu, kurš strādā idejas vārdā un bez samaksas, ir ļoti grūti atrast. Ja nu kļūdos un ir kāds kurš ir gatavs praksē pierādīt pretējo- ļoti gaidām palīdzību.
Par mērķauditoriju: fokusējamies uz domājošu un lasošu publiku ar tālejošu mērķi -veicināt šī segmenta paplašināšanos.
Vai ir kādas prioritātes grāmatplauktu pildīšanā? Teiksim- vispirms latviešu autori, klasika vai dzeja? Vai arī padomā ir mācību grāmatas, lai pirmajā septembrī vecākiem nav jālauza galva par rindām un naudām?
Prioritāšu nav, skanējam to, kas patīk un aicinām to darīt citus arī. Tā skanēšana ir pietiekami vienmuļa un nogurdinoša, lai ņemtos ap grāmatu, kas pašu neaizrauj un nesaista.
Kas attiecas uz mācību literatūru, tad ir arī padomā, kas no šīs jomas – savu kārtu gaida Praudes Menedžments, grāmata ir laba un noderīga vienīgi baigi biezā, tāpēc pagaidām, kamēr nav pilnībā izsmelts plānāko grāmatu krājums, šī stāv un gaida savu kārtu :)
Ja pareizi sapratu, tad viss tiek balstīts uz entuziasmu un citu cilvēku iesūtītiem materiāliem? Vai ir kādi kvalitātes nosacījumi un pārbaudes (pilns teksts, kvalitatīvi attēli, drukas kļūdas utml)?
Jā, viss tiek balstīts uz entuziasmu, gan pašu, gan citu. Tāpēc aicinām iesaistīties līdzīgi domājošos.
Kvalitātes pārbaude ir virspusēja – paši mēģinām pieturēties pie zināma standarta, bet nu citiem pagaidām kādus ierobežojumus neuzliekam. Mūs jau pamatoti kritizēja, ka nu tas standarts ir nu tāds, diletantisks un tur nu varam piekrist, bet māsu mērķis nav būt šai ziņā perfektiem, mūsu mērķis ir pēc iespējas ātrāk un efektīvāk iemest tīklā pēc iespējas vairāk vērtīgu grāmatu.
Tas, protams, neizslēdz iespēju, ka pievērsīsimies arī labākai noformēšanai un labāku standartu ievērošanai, bet tas tikai gadījumā, ja kāds entuziasts pieteiksies mums šai ziņā palīdzēt vai nu pats darot, vai arī nokonsultējot kā mums to ātri un ērti realizēt (laiks diemžēl ir ierobežots).
Lai arī šis projekts ir entuziasma virzīts, bet tomēr jājautā- vai tā būs visu laiku? Pliku entuziasmu uz maizes uzsmērēt nevar… Un varbūt arī kāds autors gribētu savu darbu ielikt pret mazu atlīdzību?
Kas attiecas uz mums tad mūsu plāns ir tikai un vienīgi entuziasms un nekas vairāk. Iespējams, protams ar laiku kādi komercijas elementi, ja nu gadījumā algosim to serveri Nīderlandē vai nezinu kur vēl citur, bet nu tas tad nu izpaudīsies tikai kā reklāma un tamlīdzīgas lietas, nevis kāda maksas prasīšana par darbiem.
Kas attiecas uz autoru vēlmi saņemt atlīdzību – mēs neesam īstie pie kā griezties šādā jautājumā :)
Nesen notika e-bibliotekas saķeršanās ar ekonomikas policiju. Vai Jūs nebaida, ka arī pie Jums var atnākt vīri pelēkos vadmalas svārkos?
Jā, bija tāda lieta un ja par to reiz runā, tad šis notikums bija galvenais iemesls kādēļ izšķīrāmies sākt šādu darbību. Tas mūs iedvesmoja :)
Šis gadījums parādīja cik slima ir daļa mūsu sabiedrības un ka nedrīkst kavēties ar palīdzību tai :)
Tā ka paldies gan EP, gan visvairāk tieši Zvaigznei ABC, kuras nostāja un darbība lika visvairāk aizdomāties par daļu šī biznesa segmenta veselību.
Par iespējamām represijām: nē tas mūs nebaida, mēs tam visos veidos esam gatavi un gaidām to mirkli, kad pie mūsu durvīm pieklauvēs. :)
Mēs nelolojam ilūzijas par interneta anonimitāti un iespējām noslēpt savu personību, mēs saprotam, ka ja pie lietas ķeras labs izmeklētājs, tad tas ir tikai laika jautājums kamēr viņš noskaidros, kas mēs esam un ja vēl tam palīdz tādas iestādes kā Drošības policija vai vēl krutākas, tad tas ir stundu jautājums.
Cita lieta, ka tas viss ir jāpierāda un jānoformē tiesiski, un te nu ir baigi interesanti ko ļauži būs sadomājuši :)
Par šo tēmu runājot, daudz esam iedvesmojušies no Grūtupa darbiem, tur šī problemātika un filozofija ir labi parādīta, ja sanāks, noteikti dažas Grūtupa grāmatas ar ieskanēsim :)
Vai Jums ir gatavs plāns, kā komunicēt ar autortiesību pārstāvjiem un policiju? Laipni atbildēsiet vai arī tikpat laipni klusēsiet?
Jā, ir par to domāts pietiekami daudz. Vispār te jau viss ir vienkārši, vaina ir jāpierāda apsūdzētājiem un pats galvenais ir nesalūzt izmeklētāja spiediena rezultātā un nesākt apsūdzēt pašam sevi, lai izmeklētāji strādā :) Viņu taktika ir tieši otrāda, apmānīt aizdomās turamo, salauzt un, kad tas ir izdarīts, tad apsūdzētais pats visu klāj vaļā gan ko darīja, gan arī ko nedarīja :)
Kas atradīsies Jūsu grāmatplauktā? Kāda formāta grāmatas- skenētas, drukātas, ierunātas? Vai ir doma pielāgoties arī nedaudzajiem Latvijas e-lasītāju īpašniekiem?
Par to nav pārāk domāts, bet tā uzreiz atbildot – skanētas un pārrakstītas, tādas, kas neaizņem pārāk daudz vietas, tas ir txt, doc, rtf utt. formāta grāmatas. Par citām paši īpaši nedomājam neko darīt, bet ja nu kāds piesakās, tad kāpēc ne. Tas pats attiecas uz e-grāmatām, ja ar to ir domāts kāds speciāls formāts (sori, nezinu, neesmu lietas kursā :) )
Kāds būtu Jūsu aicinājums (lūgums, priekšlikums, utt) šīs intervijas lasītājiem?
Mans aicinājums pirmkārt būtu – būt jautriem, dzīvespriecīgiem un labsirdīgiem, lai ko ar apkārt saka un, lai, kas arī notiktu, mana pārliecība ir, ka problēmas ir cilvēkiem galvās, ka cilvēki pilnībā nosaka savu likteni un ja kas ar viņiem notiek, tad to viņi ir paši izraisījuši un pelnījuši vai arī tas ir nepieciešams viņu attīstībai. Ar pozitīvu attieksmi, manuprāt, var pārvarēt jebkuras grūtības.
Kas attiecas uz grāmatām, tad aicinām lietot tās, aicinām vispār lietot jebkuru t.s. “nelegālo” informācijas produkciju un iespēju robežās piedalīties tās izplatīšanā, tai skaitā, piedalīties mūsu projektā un ieskanēt kādu sev iepatikušos grāmatu. Ja būs pietiekama atsaucība, tad mums noteikti izdosies uzlabot gan garīgo, gan automātiski arī “reālās pasaules” klimatu.
Pirmkārt, jācer, ka šie cēlie cilvēki par savu darbu nekad samaksu nav ņēmuši, neņem un neņems.
Otrkārt, štrunts par grāmatām, bez lasīšanas neviens nenomirs, pat ne es. Vispirms ir jānodrošina primāro vajadzību apmierināšana bez maksas, piemēram, pārtika.
Treškārt, būtu jauki reiz uzklausīt arī izdevēju (teiksim, “Nordik” vai AGB) stāstu: cik cilvēku strādā, lai no manuskripta sanāktu grāmata, un kā viņi klapatojas, lai nenogrimtu.
Bez ‘pirmkārta’ pagrūti izdzīvot uz mūsu planētas :)
Neko darīt. Ja jau domā, ka citiem jāstrādā par velti, pašiem ir jārāda priekšzīme.
Vispār būtu interesanti uzzināt no izdevējiem- ko viņi saka par šādu projektu. Arī grāmatnīcu viedoklis būtu interesants.
Laikam būs jāpajautā.
Hm.
1) man ļoti patīk lasu un es to daru daudz.
2) grāmatas pērku (iekšzemē, ārvalstīs, amazonē un ebay), ņemu bibliotēkā, aizņemos no kāda, nosperu torentos.
3) patīk, kad var par brīvu dabūt kaut ko labu izlasīt.
4) augstākminētās vietnes pārstāvim nepiekrītu nu nemaz – nu nav grāmatizdevējiem jābūt tai sfērai, kurā cilvēki strādā par pliku “paldies”, arī grāmatu autoriem gribas ēst un to viņiem neviens par to “paldies” nenodrošina.
Cita lieta par tām Zvaigznes e-grāmatām – kāpēc tās joprojām ir tik sasodīti dārgas, ja ņem vērā, ka to cenā iekļaujams autora, tulka un redaktora, ne šofera un pārdevēja darbs?
Galvenais mērķis – informācijas pieejamības nodrošināšana. Formāts otršķirīgs. Izdevniecība “Vizītkarte” piedāvā iespēju gan par samaksu iegādāties grāmatu, gan lasīt to bez maksas internetā. Diemžēl, pēc DP veiktās kratīšanas nav saglabājies manuskripts. Tādēļ bezmaksas pieejams grāmatas saturs tikai daļēji, kas iespēju robežās tiek atjaunots.
inga- manuprāt, e-grāmatu dārdzība slēpjas apstāklī, ka ir mazs pieprasījums un paši izdevēji vēl nav skaidrībā kas, kā un par cik.
painteresējies, cik maksā tehnoloģiskais risinājums
Šādu grupējumu darbības manī izraisa divējādas sajūtas- no vienas puses prieks par Robiniem Hudiem, prieks, ka tādi eksistē. Bet no otras puses, vai tad grūti aiziet uz bibliotēku un paņemt kāroto grāmatu? Bez maksas, bez stresa. Izlasi un atdod atpakaļ, lai cits var lasīt. Manuprāt literatūra galīgi nav tēma, kurā vajadzētu ziedēt pirātismam, jo ir taču BIBLIOTĒKAS!!!! Vienīgais, kas man šķita interesanti e-bibliotēkā, bija grāmatas audio formātā. Tas gan dažam labam noderētu.
Pajatā “Robiniem Hudiem” vai viņus nebaida situācija, ka ja grāmatas būs pieejamas pa velti (respektīvi, neviens nemaksā par to saturu), tad potenciālajiem autoriem zudīs motivācija ko rakstīt un gala rezultātā cietīs lasītājs, jo jaunu grāmatu vienkārši nebūs???
hmm.. taisnība – bibliotēkās var izlasīt JEBKO PAR VELTI!!
Otrkārt – šāds projekts būtu godīgs, ja to radītu paši rakstnieki, kuri zina cik daudz laika, līdzekļu un enerģijas aiziet labai grāmatai.
Domāju šī ideja daļēji ir stulba. Un Pūks vismaz angliski tāpat ir pa velti, piemēram.
Projekts tomēr varētu būt uzskatāms par apvainojošu autoriem un kriminālu likuma priekšā.
Vienīgais, piekrītu, ka grāmatu tirgus nav ideāls, bet ideja par bezmaksas grāmatām ir stulba.
Tomēr vēl piebildīšu, ka šādi kreizī projekti bīda sabiedrības domāšanu veselīgā virzienā – liek pārdomāt situāciju. Kaut gan – ne jau Latvijas mazā noieta tirgū kāds ko var mainīt – visu nosaka globālie izdevēji
post scriptum
arī es kačāju grāmatas torrentos (zogu)
Un tā dara daudzi. iespējams risinājums ir meklēt risinājumus, kā nopelnīt AP grāmatām nevis AR grāmatām.
Jebšu – paši teksti mūsdienās vienmēr būs nelegāli pieejami un graus tirgu, bet ja tiktu radīti mārketinga projekti, kas pelnītu citādi, uz grāmatu bāzes.. nezinu. Šie ir pārmaiņu laiki autortiesību pasaulē… pēc 10 gadiem skatīsiemies
Domā, ka būs jāgaida desmit gadus? Man jau liekas, ka pēc 3-4 gadiem būs cits skats uz dzīvi.
Nu palūkosim. Laiks rādīs, vai aiz tā visa stāv līdzīgi ar literatūru un nesavtīgumu nekādi nesaistīti šē°otāji kā aiz e-bibliotēkas, jebšu pēc 100 gadiem beidzot dievzemītē atkal parādījušies normāli anarhisti, kas grasās mazliet paurķēt buržuju pūzni.
Bet par ideju nostiprināšanu likumdošanā var aizmirst – praktiski visi juristi, kuri ko jēdz no autortiesībām (bet tādu ir ļoti maz), atzīst, ka likums atbilst situācijai Gūtenberga laikos, kad pa visu Eiropu bija pāris desmiti grāmatu, kuras bija pieprasītas vēl 100 gadus pēc to autoru nāves, un šodien “strādā” nevis autoru, bet izdevēju un starpnieku maka labā. Taču likums ir pakārtots starptautiskajām konvencijām, ti.i. tajā neko nevarēs mainīt, kamēr nemainīsies Bernes u.c. konvenciju pamatnostādnes. Tā kā nienīgā izeja ir pieņemt, ka sabiedriskais labums ir augstāks par buržuju likumu.
Prieks … domas, idejas, dzeja, mūzika… zeme, gaiss, daba… visu mēs tikai lietojam, tad nu arī dalamies… jo vairāk šādu cilvēku būs, jo brīvāks Gars mūsos…:)
Lai grāmatu tektus nezagtu un nepublicētu internetā, tās nav jāuzraksta, bet zinības (ja tādas ir) jānodod mutvārdos.
Domājot par šāda veida projektu ilgtermiņa sekām, mans viedoklis ir šāds- drīz Latvijā nebūs cilvēku, kas rakstīs labas kvalitātes grāmatas. Neredzu iemeslu, kāpēc lai kāds veltītu pusgadu vai gadu savas dzīves pārtiekot no sausiņiem un ūdens, lai uzrakstītu grāmatu un par to nesaņemtu ne kapeiku. Rakstīs tikai tie, kam ir kaut kādi citi ienākumi vai būs ātri uzceptas grāmatas.
Mīļie cilvēki, par kādu grāmatu pirātismu jūs te cepaties. vai tiešām iedomājaties, ka Latvija ir kāda lielvalsts. Tas miljons latviešu kas vēl ir palikuši un puse no kuriem vispār lasa grāmatas nevar izraisīt citās valodās rakstošu grāmatu autoru protestus par to, ka latvieši lasīs tās viņu uzrakstītās un iztulkotās grāmatas. Mūsu ir pārāk maz un paliek arvien mazāk. Tieši tādēļ jau es skanēju grāmatas lai vismaz kaut kādā veidā aizkavētu latviešu valodas pilnīgu izzušanu.
“Bet no otras puses, vai tad grūti aiziet uz bibliotēku un paņemt kāroto grāmatu?” kur ir šī bibliotēka? bibliotēkās parasti ir liela atlase, jaunas grāmatas pieejamas stipri ierobežoti un ne katrs dzīvo blakus bibliotēkai. skaidrs, ka tulkotāja vai rakstītāja darbs ir tāds pats kā citi un katrs par savu naudu grib saņemt algu. bagātie to var atļauties veikt kā vaļasprieku. 5 gadi tomēr ir liels laiks. ja grāmata kādam ir vajadzīga, 5 gados tā kā vajadzētu izpirkt.
Nezinu kā citās bibliotēkās, bet Jūrmalā ir izvēle. Un ir arī dabonami šādi tādi jaunumi.
Varbūt kļūdos, bet liekas, ka bibliotēka nav domāta kā ātra jaunumu saņemšanas vieta, bet gan grāmatu glabātuve.
Ja ir vēlēšanās tikt pie jaunumiem, tad jādodas uz grāmatnīcu vai arī jāskatās ibook.lv. Pēdējā parasti jaunumi diezgan ātri nonāk un stipri lētāk nekā grāmatnīcās.