Laikam nepaiet ne diena, kad kāda cilvēces daļa necenstos parādīt sevi no stulbākās puse. Vai pat- parādīt, ka cilvēks ne tuvu nav radības kronis un kodolziema nav tas trakākais pasaules drauds. Tam par pierādījumu kalpo plankings jeb latviskojot- dēļošana.

Ideja ir apbrīnojami stulba- nogulies, nofotografējies un ieliec bildi netā. Ideja tam visam? Droši vien mēģina pierādīt, ka trūkst kvalificētu klīniku un psihiatru. Tāds, sava veida protests vai sociālflešmobs.

Visu šo jaunības marasma izpausmi redzot man atmiņā ataust, ka savulaik plankingu esmu jau redzējis.

Tas bija tālajos padomju gados, kad biju vēl maziņš un Jūrmalā veikali bija sadalīti katram mikrorajonam pa vienam. Tad nu dabūju kātot, vecākās māsas pavadībā, pēc dienišķiem produktiem, papīra rubli (ar to pietika, lai iepirktos) sažņaudzis vienā saujā un iepirkuma maisiņu (nekādi vienreizējamie polietilēna maišeļi tad nepastāvēja) otrā.

Maršruts vijās caur parku, kurā atradās krogs ”Vecais gailis” ( nez vai tādu nosaukumu tagad kāds savam iestādījumam liktu?). Kur ir krogs, tur jābūt arī dzērājiem. Un dzērāji bija. Pie tam diezgan daudz.

Šādi ejot garām ”Vecajam gailim”, varēja redzēt gan daudz streipuļojošu kungu, gan kundzīšu. Arī klopes bija vērojams. Bet vēl vairāk kroga apkārtnē bija vērojams plankings. Taisnības labad gan jāsaka, ka tie plankinga izpildītāji nebija gluži pēc mūsdienu definīcijas izgūlušies, bet savs stilizēts dēlis tur tomēr sanāca.

Atceros, ka ejot garām es acis izpletis skatījos uz tām onkuļu un tantu plankinga pozām, kuras mūsdienu jaunatne nekādi nespētu atkārtot pat ar fotošopa palīdzību. Un māsa visu laiku raustīja aiz rokas un čukstēja- Neskaties viņiem virsū! Nepievērs viņiem uzmanību! Iztēlojies, ka viņu tur nav!

Un tā es, sīcis, galvu nodūris gāju garām palnkinga speciem, bet ar šķieli tomēr centos nomierināt savu ziņkāri. Laikam kopš tā vecuma es arī sapratu, ka plankings ir deklasētu elementu nodarbe un šobrīd,visu to redzot, galvā ataust vecākās māsas atgādinājumi – Neskaties uz viņiem! Nepievērs uzmanību! Iztēlojies, ka viņu tur nav!

Krogu nodedzināja. Kā runāja- to izdarīja kāds no šiem plankinga aktīvistiem. Līdz ar to plankinga kustība tajā parkā aprāvās. Vēl jau ik pa laikam tur varēja manīt kādu kadru cenšamies dēļot, bet tas laikam vairāk bija inerces pēc. Droši vien sentimenta iespaidā.
Kādi divdesmit pieci gadi ir pagājuši un cilvēki atkal cenšas sevi noniecināt. Droši vien laika spirāle apmetusi kārtējo loku.