Tā kā mana vecākā meita nesen pārkāpusi pirmo desmitgadi, tad nedaudz aktualizējās jautājums- no cik gadiem bērns drīkst sēdēt auto priekšējā sēdeklī?
Atceros no savas bērnības, ka priekšējo beņķi drīkstēja ieņemt, kad apritēja divpadsmit gadi. Vēl atmiņā ir kāda ziņa, ka kādu brīdi augšējo siksnas daļu bērniem sprādzēja aiz muguras (nezinu vai tā ir taisnība).

Tagad papētot noteikumus var redzēt sekojošu:
200. Ja transportlīdzekļos, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, ved bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 cm, jālieto viens no šādiem drošības līdzekļiem:
200.1. bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram atbilstošā bērnu sēdeklītī un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu;
200.2. bērnam jāsēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša paliktņa un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.
203. Aizliegts pārvadāt pasažierus:
203.2. kas jaunāki par 14 gadiem, vieglā automobiļa priekšējā sēdeklī, ja tā konstrukcijā nav paredzētas drošības jostas, kā arī uz motocikla sēdekļa.

Tas nozīmē, ka parastā vieglajā automašīnā priekšā var sēdēt vienalga no cik gadiem. Sēdeklītī, uz paliktnīša, bez paliktnīša.
Noteikumos tas nav minēts, bet galvenais, lai siksna nešķērso kaklu.

Tikai tai sēdēšanai priekšā ir daži bet. Pirmais jau droši vien ir gaisa spilvens. Ja vadā zīdaini priekšējā beņķī, tad spilvens tiek atslēgts (vismaz tā vajadzētu darīt). Droši vien gaisa spilvenu atslēdz arī tad, ja kāds vadā bērnu priekšējā sēdeklī uz paliktnīša. Tikai- cik tas ir droši bērnam?
Ja vecums un garums atļauj, tad drīkst sēdēt bez paliktnīša. Arī priekšā. Ar neatslēgtu airbagu (laikam).

Un te nu ir jautājums- cik prātīgi ir ļaut sēdēt bērnam priekšējā sēdeklī?

It kā drošības jostas jau vairs nav problēma, jo to var pieregulēt atbilstoši sēdētāja garumam. Garums bērnam ar it kā atļauj (ja skatās pēc noteikuma burtiem). Bet ko šajā brīdī saka gaisa spilvens? Un statistika? Un drošība kā tāda (priekšējais beņķis taču nav drošākā vieta mašīnā)?
Ja kādam ir laba recepte vai uz pieredzi balstīts viedoklis, tad labprāt uzklausītu.

Protams, var jau sīcim pateikt, ka drošība pāri visam un neinteresē, ka citām meitenēm papi un mammas ļauj sēdēt priekšā vai, ka citi sakot- priekšā sēdēt ir krutāk. Var! Bet kādā jaukā dienā taču būs jālaiž sēdēt sev blakus.
Vai tiešām tikai tie 150cm arī pasaka, ka viss būs labi gan pēc bērna veselības, gan pēc noteikumiem, gan pēc drošības?